Kiitos kaikille ketkä vastasi....laitoin vastaukset kaikille mutta en tiedä menikö ne perille ku olen alkeellinen netin käyttäjä!:)
Mua alkoi kiinnostaa minkälainen tämä vetyperodiksi 3% on?? Minkälainen vaikutus sillä on haavoihin?? Kiitos jos kehtaatte vastata!
Mua alkoi kiinnostaa minkälainen tämä vetyperodiksi 3% on?? Minkälainen vaikutus sillä on haavoihin?? Kiitos jos kehtaatte vastata!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vetyperoksidia käytetään tulehtuneiden haavojen puhdistamiseen. Joskus terveyskeskuksessa puhdistivat minulta sillä tulehtunutta haavaa. Itse en ole sitä käyttänyt, vaan esimerkiksi Neoamisept on riittänyt. Jos haavassa on tulehdus, vetyperoksidi kuohuu näyttävästi. Puhtaassa haavassa ei tapahdu mitään.
se on erittäin hyvä aine haavoihin.
Oma kirurgini kertoi kirurgien suosivan sitä, koska se nopeuttaa solujen uudistumista ja nopeuttaa haavan paranemista.
Itse käytin sitä lääkärin näyttämän mallin mukaan eli steriili sidetaitos kastellaan REILUSTI liuokseen ja sillä tuputellaan haava ja jätetään sidos siihen päälle joksikin aikaa. Otetaan pois ja annetaan kuivua. Tärkeää, että sitä on reilusti!
Ei kirvele eikä haise ja on edullista ja toimii.
Minun haavani paranivat näillä eväillä ja ovat tosi siistit. Ei ollut eikä tullut tulehduksia.