Määräaikainen 6kk:n työsopimukseni päättyi ja yllätyksekseni en saanut minkäänlaisia lomarahoja.
Eikö minulle ole kiertynyt mitään saatavaa näin lyhyen työsuhteen takia vai onko syynä työsuhteen määräaikaisuus?
Eikö minulle ole kiertynyt mitään saatavaa näin lyhyen työsuhteen takia vai onko syynä työsuhteen määräaikaisuus?
Vastaukset 4
Vanhimmat
mitä työtä teit, millainen systeemi on. Täällä tulee senpäiväistä vastausta johon ei yksikään täysijärkinen luottaisi, kaikenmaailman typ-häirikköä liikkeellä neuvomassa.
Jos et pitänyt vuosilompäiviä työsuhteen aikana, niin ne olisi pitänyt maksaa rahana työsuhteen päättyessä. Koska työsuhde kesti 6 kk, pitäisi sinulle olle kertynyt 12 vuosilomapäivää, joista työantajan pitää maksaa.
Jos ei maksanut ja jos et pitänyt lomapäiviä, niin ota yhteys liittoon, jos sellaiseen kuulut ja jos et, niin oman alueesi työsuojelupiirin työsuojelutoimistoon, minkä yhteystiedot löydät tuolta: http://www.tyosuojelu.fi/fi/yhteystiedot/
Tuossa vielä ote vuosilomalain säännöksestä:
Vuosiloman ansainta
Työntekijällä on oikeus saada lomaa kaksi ja puoli arkipäivää kultakin täydeltä lomanmääräytymiskuukaudelta. Jos työsuhde on lomanmääräytymisvuoden loppuun mennessä jatkunut yhdenjaksoisesti ALLE VUODEN, työntekijällä on kuitenkin oikeus saada lomaa kaksi arkipäivää kultakin täydeltä lomanmääräytymiskuukaudelta. Loman pituutta laskettaessa päivän osa pyöristetään täyteen lomapäivään.
Kiitokset vastauksista, odottelen pari päivää ja soitan sitten liittoon.