Oletko jo ostanut lahjan? Vai ostatko yleensäkään? Mitä aiot ostaa/hankkia tms. jos aiot jotain antaa? Käytkö sunnuntaina äitisi luona? Minkälainen on suhteesi äitiin?
Äitienpäivä-gallup
seonjosunnuntaina
7289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
käyn, koska matkaakaan ei ole paljon. Suhde on käsittääkseni ihan mutkaton ja "normaali", joskin tyttöystäväni voisi olla eri mieltä. ;)
Oletko jo ostanut lahjan? Vai ostatko yleensäkään?
Kukkia viedään sekä äidille että anopille ja pojalta sitten oma taideteos (tällä kertaa aloitetaan tänään sotkemaan sormiväreillä).
Käytkö sunnuntaina äitisi luona?
Sunnuntaina tuleekin kierros isän äidin luota anopille ja sieltä äidin luokse,siellä kokoontuukin perinteisesti äidin porukan lisäksi tämän sisko,mummi ja meidän perhe.
Minkälainen on suhteesi äitiin?
Erittäin läheinen, parempaa äitiä/mummia/anoppia/ystävää ei kukaan voisi toivoa.
kirjan, josta oli vihjaistu: "Keräilijän aarteet:Arabian kannut":) Jotain kukkaa myös mietin; pihalle istutettavaa. Suhde äitiin on hyvä, murrosiässä kinkkisempi, mut niin kai useimmilla...
sunnuntaina syömään perheporukalla ravintolaan.
Tuskin sen kummempaa. Muutenkin jutellaan puhelimitse melkein joka päivä, välit on hyvät.
hyvissä ajoin vaatteen, jota tiedän äitini kaipaavan. Aina kai sitä jotain tulee hankituksi,pääasiassa ns. tarpeellista.
Eräs ystäväni juhlii lauantaina muita juhlia, joten vietämme Äitienpäivää etukäteen.
Äitisuhde, no aikoinaan äiti hoiti minut, nyt minä vuorostani äidin. Niinhän se elämän kulku menee, toisilla aiemmin, toisilla myöhemmin.
Vaikka olenkin yleensä tällaisia instituutiomaisia merkkipäiviä vastaan, äidit ansaitsevat varmasti yhden päivän jolloin saavat rauhassa olla jalustalla.
Oma äitini on kuollut joten vien sylillisen ruusuja haudalle. Jos äitini eläisi, ostaisin luultavasti jonkin palvelun, esim. hemmottelua jossain kylpylässä tai vast. Ja tottakai viettäisin päivän äitini kanssa. Äitini eläessä meillä oli niin hyvä suhde että kesti vuosikausia toipua hänen kuolemastaan. Eikä ikävä lopu koskaan. Edelleen hän on päivittäin mielessä, unissa.
Nyt vietän päivää ihanan lapseni kanssa joka on tehnyt kortin, ehkä ostanutkin jotain pientä. Kahvit, croissantit ja kukat tulevat perinteisesti sänkyyn. Päivä sujuu rauhallisesti, ulkona syöden, ulkoillen ja nauttien vaan. On ihanaa olla äiti.