MEMO
Hieno homma virkamiehet - hooray!
Suomen valtion virkamies on ensin munannut työurani ollessani sairas - sen sijaan, että olisi vaivautunut hoitamaan miehen kuntoon.
Sitten hän munaa 45.000 FIM laskun tekemällä tuvassa vääriä tuomioita ja lopuksi väittää HTM tilintarkastajaa vastaan, etteikö olisi syyllinen 30.00 EUR laskuihin.
Aloittaessani jatko-opintoni samainen valtion edustaja tulee nyt kaiken huipuksi perimään toimeentulotuen perusosaa (so. siihen verrattavaa opintotukea) takaisin ensin varattomaksi tekemältään henkilöltä.
Nyt juuri muistin miksi taidan olla edelleenkin valtion virassa päällikkö - en ainakaan mukaa kuten alemmat virkanilkit ja pidän kansan puolta! Alempi virkamies on ilmeisesti sen verran yksinkertainen, ettei tajua oikoa oikein, vaan toimii kuten kone. Siksi heistä ei tule esimiehiä, mutta ken korjaa kaikki ne virheet?
Eikä siinä vielä kaikki; samojen virkamiesten jäljiltä on kateissa 5,7 milj. FIM käteistä.
Ei ole järkeä tehdä tai yrittää maassa mitään, jos viranomaisten päätarkoitus on munata toisten omaisuus ja elämä. Juuri kun saa jotain valmista, niin joku kommunisti despootti tulee ja repii kaiken alas.
Ellen palaa virkaani lynkkaamaan näitä idiootteja, niin sitten menen ulkomaille lynkkaamaan näitä idiootteja.
Åke Tyvi
Mimitoimeentuloa peritään takaisin - milloin murha on valmis?
Åke Tyv
1
121
Vastaukset
- tyu
ilmeisesti ovat huomanneet sut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5831253- 531135