Sanokaapa naiset, että tuntuuko ahdistavalta tai muuten liian tunkeilevalta tms. jos en oo saanu kysyttyä puhelin numeroa vaan haen sen vaikka jostain palvelusta?
Minusta saattais tuntua vähän liian höperöltä jos joku nainen yhtäkkiä alkais soitteleen... riippu kyllä mitä puhuis)
Vai onko ainut vaihtoehto oottaa että tapaa ja kysyä sitte suoraan vaikka viikon tai parin päästä?
Minusta saattais tuntua vähän liian höperöltä jos joku nainen yhtäkkiä alkais soitteleen... riippu kyllä mitä puhuis)
Vai onko ainut vaihtoehto oottaa että tapaa ja kysyä sitte suoraan vaikka viikon tai parin päästä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Noh ehkä se on vähän ahistavaa jos meet heti soittaa ja puhut taukoomatta sitten jo vois lyödä törkeesti kii puhelimen. Mutta suosittelen lähestyä mieluummin ensin tekstarilla ja soittaa jos rupee enemmän tekstiä tulee.
Niin siis ahdistuneisuus saattaa riippua täysin siitä kuka olet. Jos nainenkin on kiinnostunut sinusta hän otettu, mutta jos et ole kiinnostava illään osa-alueella tämä tuntuu ahdistavalta.
Minä ilahtuisin, jos eräs mies ottaisi tällähetkellä puhelinnumeroni selville ja soittaisi minulle... (Kävin sitä paitsi itsekin Finderissa yrittämässä miehen numeroa, mutta ei löytynyt ; ( )
ELI=> Ei muuta ku jos vähänkään tunnet että olet saanut vastakaikua (joskus puhelinnumeron pyytäminen/antaminen tuntuu kiusalliselta.. ja tämän suorituksen jälkeen se odottaminen tuntuu piinalta) anna palaa ota numero selville ja soita!
Kyllä se mun mielestä on ihan Ok että hakee FINDista numeron. Jos siis tilanne ois se, että kiinnostuksen merkkejä on ollu ilmassa puolin ja toisin ja aloitteen tekeminen ois ajankohtaista niin mikä ettei :) Olen itsekin hakenut ihastukseni numeron FINDista, mutta yhteyttä en ole uskaltanut ottaa, koska, no.. oon sen verran vanhanaikanen että mun mielestä aloitteen tekeminen kuuluu miehelle (osittain myös siksi että itse olen aivan liian ujo tekemään aloitetta). Itse olisin todella iloinen jos ihastukseni ottaisi muhun yhteyttä esim. tekstiviestillä haettuaan numeroni FINDista. :)
Joku sanoikin jo että riippuu miehestä. Jos se on joku sellainen, johon on kerennyt itsekin iskeä silmänsä (tai muuten miellyttävä ihminen) muttei ole uskaltanut tehdä aloitetta, tykkäisin erittäin paljon. Ei ajatus mua oikeestaan ahdista, onhan sekin tapa saada toisen numero. Tosin jos siitä tulee joku ahdistelija, niin sitten ärsyttää/pelottaa. Tietysti paras vaihtoehto on pyytää kasvotusten.
Itse muutama vuosi sitten hankin ihastuksen kohteeni numeron numerohausta ja pistin sille tekstiviestiä. Sain tosin pakit, mutta tulipahan tätäkin kokeiltua. :)
Mulle on käynyt noin; puolituttu mies kysyi numeroni numeropalvelusta ja pyysi treffeille. Olihan se imartelevaa, vaikkei jutusta sitten mitään sen kummempaa tullutkaan. Tämän miehen kanssa ei varmaan olisi livenä kovin helposti törmätty, joten ei hän olisi voinut minulta numeroa henk. koht. kysyäkään.
Tässä minun tapauksessani ei siis tuntunut ahdistavalta, mutta sinun ihastuksestasi ei voi tietää. Tsemppiä! :)