tuntuu kun meillä veneilijöillä nousi polttoaineen hinta lähes 80% kun moottoriöljy kiellettiin ja nyt pitää tankata kallista dieseliä. Jos autoilijoilla olisi polttoaine noussut saman niin moni olisi jo hirressä kun nytkin on jo lähellä kun nousua v, 2007 on liki 30%.
Arvaa miltä meistä?
9
498
Vastaukset
- vaan
ole vaan iloinen siitä että näinkin pitkään saitte löpöllä ajella, vrt kuinka bensiinikäyttöisten vapaa-ajan vehkeiden käyttäjät ovat p-aineverot joutuneet maksamaan.
Kateus helpottaa kummasti kohtuuttomien verojen keruun tässä maassa. Taitaa joillakin unohtua, että useimmat meistä ovat veneilijöiden lisäksi myös autoilijoita? Minua ei lohduta yhtään, että naapuri maksaa enämmän joitakin veroluontoisia maksuja. Niin kuka mahtaakaan käyttää polttoaineverosta saadut tulot? Kuinka järkevästi minun rahani käytetään? Eikö yhteiskuntakin voisi menopuolestakin karsia niinkuin useimmat yksityiset palkasaajatkin ovat joutuneet tekemään.
- The Rat
Maksoin viime kesänä löpöstä melkein 1,2 e/l. On se kivaa kun noilla on käytännössä monopoli...
Eli 80% lisää, tarkoittaisi kakkosella alkavaa hintalappua? Kyllä se kieltämättä vähän hirvittää. Sitä kun tankillisen ostaa, niin aika paksu saa lompakko olla (vaikka tankki onkin suhteellisen pieni, muistaakseni vain 150 litraa).- eli selvennys
sillä moottoripolttoöljy veneeseen maksoi 0,75 - 0,80 euroa ja nyt maksaa 1,45 euroa.
- The Rat
eli selvennys kirjoitti:
sillä moottoripolttoöljy veneeseen maksoi 0,75 - 0,80 euroa ja nyt maksaa 1,45 euroa.
Saatat olla oikeassa. Ehkä se olikin 20 senttiä kalliimpaa kuin maissa, ei 20 senttiä kalliimpaa kuin diesel maissa... :)
Noo, 1,45 on tietysti ihan kiva hinta sekin, joskaan ei nyt ihan kahta euroa... - Kolmea sorttia
The Rat kirjoitti:
Saatat olla oikeassa. Ehkä se olikin 20 senttiä kalliimpaa kuin maissa, ei 20 senttiä kalliimpaa kuin diesel maissa... :)
Noo, 1,45 on tietysti ihan kiva hinta sekin, joskaan ei nyt ihan kahta euroa...On kolme polttoainelaatua, jotka periaatteessa ovat samaa kuin diesel:
- polttoöljy
- moottoripolttoöljy
- dieselöljy
Kaikki ovat erihintaisia. Säädösviidakko näiden polttoaineiden käyttöoikeuksista on melkoinen - The Rat
Kolmea sorttia kirjoitti:
On kolme polttoainelaatua, jotka periaatteessa ovat samaa kuin diesel:
- polttoöljy
- moottoripolttoöljy
- dieselöljy
Kaikki ovat erihintaisia. Säädösviidakko näiden polttoaineiden käyttöoikeuksista on melkoinenKun en yleensä tankkaa kuin sitä "ainutta vaihtoehtoa", niin eipä nämä kovin selvillä ole... Kieltämättä.
Mutta jos noista pitää arvata, niin polttoöljy on tarkoitettu lähinnä talojen lämmittämiseen (tai vastaavaan), moottoripolttoöljy on se, mitä kansanomaisesti kutsutaan löpöksi ja jota laitettiin veneen tankkiin ja edelleen laitetaan joihinkin työkoneisiin. Ja diesel on se kovimmin verotettu...
Käytännössä... Tankkaan sitten tulevaisuudessa dieseliä kaikkiin vehkeisiini (lukuunottamatta toista autoa ja perämoottoria, ne kun toimivat ysivitosella). - jenkkiautoileva
The Rat kirjoitti:
Kun en yleensä tankkaa kuin sitä "ainutta vaihtoehtoa", niin eipä nämä kovin selvillä ole... Kieltämättä.
Mutta jos noista pitää arvata, niin polttoöljy on tarkoitettu lähinnä talojen lämmittämiseen (tai vastaavaan), moottoripolttoöljy on se, mitä kansanomaisesti kutsutaan löpöksi ja jota laitettiin veneen tankkiin ja edelleen laitetaan joihinkin työkoneisiin. Ja diesel on se kovimmin verotettu...
Käytännössä... Tankkaan sitten tulevaisuudessa dieseliä kaikkiin vehkeisiini (lukuunottamatta toista autoa ja perämoottoria, ne kun toimivat ysivitosella).Millä noita veronkorotuksia oikeen perustellaan? onko järvien ja jokien pinnat kuluneet niin huonoiksi, että pitää laittaa uudet pinnoitteet niin kuin asfalttiteille? Vai joko ns. tavallisilla ihmisillä on liikaa "ylellisyyksiä" niin että herroja alkaa nyppimään?
- Ford
jenkkiautoileva kirjoitti:
Millä noita veronkorotuksia oikeen perustellaan? onko järvien ja jokien pinnat kuluneet niin huonoiksi, että pitää laittaa uudet pinnoitteet niin kuin asfalttiteille? Vai joko ns. tavallisilla ihmisillä on liikaa "ylellisyyksiä" niin että herroja alkaa nyppimään?
Autoliikenteen verotuotot riittäisivät moninkertaisesti tieverkon ylläpitoon. Sillä kerätään rahaa kaikkiin mahdollisiin yhteiskunnan menoihin. Jos haluttaisiin todella vähentää liikenteen aiheuttamia ympäristöhaittoja, pitäisi yhteiskunnan tukea polkupyörien, soutuveneiden, lenkkitossujen ynnä muiden sellaisten hankintaa. Nämä kustannukset tulisivat takaisin terveydenhoitokuluissa moninkertaisesti. Mutta Suomen verotuksen tarkoitus on pitää köyhät köyhinä. Tosirikkaillahan on purjevene, ei siitä tarvi veroja maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1772086Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561447Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2121289Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi561162Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus801130Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e391069- 64988
- 68986
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.125974Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy223925