Lapset hoilottaa koko ajan -ei saa läpsiä lapsia- rallatusta ja se on kuulemma joku lastenlaulu. En ole kuullutkaan. Tietääkö joku esittäjää tai miltä levyltä löytyy?
Ei saa lapsia läpsiä!
1
1061
Vastaukset
- siirisiili
Tällaista infoa löytyi netistä, olisipa hauska kuulla tuo kappale =)
---------------------------
Äänitteen tiedot
Ö
Esittäjä: Luuviulu ja Läskibasso -orkesteri (yhtye). Jäsenet: Okkonen, Antti (laulu, kazoo, melodica). Hujanen, Ari (rummut, nokkahuilu). Hujanen, Juha (kitara, mandoliini, kazoo, nokkahuilu). Piipponen, Ismo (lyömäsoittimet). Rantanen, Hannu (bassokitara, kontrabasso, tuuba). Vainio, Petri (saksofoni, klarinetti, harmoni, nokkahuilu).
Tekijä(t): Hujanen, Juha (sävellys, sanoitus). Luuviulu ja läskibasso -orkesteri (sovitus).
Kappaleet: - Kummakumma (On se kumma kumma kumma -).
- Apuapua! (On ohje tärkeä, käytä omaa järkeä -).
- Ei saa läpsiä lapsia
- Perrjantai (hakuapu: perjantai) (Miksei fillari kulje vaikka käsken - ).
- Kauhea kapina (Taasko se alkaa, kauhea kapina -).
- Hotelli helpotus (Täytyy löytää, täytyy löytää, hotelli helpotus -).
- Mistä kenkä puristaa?
- Joonaksen kalajuttu (Joonas söi valaskalan, sanoi että nyt minä alan -).
- Ö (Hei kuka vei, sanat mun suusta -).
- Kohtapuoliin ei syytä huoliin (Sitten kun on paksut pohkeet, sitten kun on laajat lahkeet -).
- Huhuu, kuka puhuu?
- Tarua vai totta (Hei lienemmekö me, tosiaan merestä tulleita -).
- Hernerokkaa ja kynsilaukkaa (Mille kulinaristi, hampaitansa naristi -).
Kokonaiskesto: 31 min 4 sec
Musiikkilaji: VIIHDEMUSIIKKI
Äänitetyyppi: CD-levy
Julkaisija: Gee
Julkaisuvuosi:
Uusintajulkaisuvuosi:
Kaupallinen tunnus: Gee GEECD 007
Huomautukset: Hotelli helpotus. Ö. Apuapua. Kummakumma. Huhuu, kuka puhuu? Hernerokkaa ja kynsilaukkaa. Tarua vai totta. Kohtapuoliin ei syytä huoliin. Perrjantai. Mistä kenkä puristaa. Kauhea kapina. Joonaksen kalajuttu. Ei saa läpsiä lapsia.
Hae kirjastoista (Frank-monihaku):
- toimii parhaiten populaarimusiikin
hauissa Hae
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2797390SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2773881Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti443778"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2912700Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa332094Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä342078Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1371995SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1611981Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401937Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171761