APUA !!!!!

painoni kanssa..

mikö olisi paras tapa laihduttaa kun mitat ovat 167/90kg !!!

5

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On syödä vähemmän kuin kuluttaa.
      Tämän oivaltaminen ottaa aikansa, ja enemmistö ei halua oivaltaa sitä ikinä.

      On siis vähennettävä energiansaantia tai lisättävä kulutusta.

      Alkuun pääsee helpommin syömistä vähentämällä kuin liikuntaa lisäämällä.

    • tapa---

      laihduttaa on kuluttaa enemmän kuin syö. Eli ensinnäkin unohda kaikki "dieetit" sun muut, ylipainoisena sun paino lähtee helposti laskuun kun alkuun muutat vain muutaman tavan ruokailutottumuksissasi.
      Koita ensin aloittaa mahalaukun pienennys niin että piennät annoskokoja jonkin verran.
      Koita tietysti jättää herkut pois, jos siinä onnistut niin paino varmasti putoaa heti alkuun muutaman kilon.
      Ja tietysti liikunta. Niin tylsältä kuin kuullostaakin. Mutta en puhu nyt mistään rääkki juoksemisesta, voit aloittaa vaikka kävelemällä päivittäin. alle tunnin lenkki riittää. Muista myös hyötyliikunta (älä käytä hissiä, jää bussista vähän aiemmin pois yms..)
      Ruuan suhteen vähennä rasvaisia juustoja, maitoa, voita, jugurtteja yms. Ja jätä vähemmälle myös vaaleat pastat, peruna ja vaalea riisi. Keskity lihaan ja kasviksiin ja hedelmiin. Kermaiset kastikkeet kannattaa myös unothaa.
      Jos alkuun pääseminen tuntuu hankalalta, suosittelen esim. painonvartijoita. Laihduttamisessa alkuun pääsemisen vaikeus on usein siinä ettei tiedä miten laihtuisi, tällöin on hyvä kääntyä asiantuntijan puoleen.
      Kirjastosta (ja netistä) löytyy myös hyviä oppaita.
      Tsemppiä, pystyt siihen! :)

      • J. Valo

        Tai siis "onnistutaan" jojoilussa, mutta ei pitkän tähtäimen painonhallinnassa, joten älä liity epäonnistujiin ja vielä maksa siitä!


    • rolffius

      ja seksin harrastaminen, usein.

      • Kuten edellä todettiin, kaava on sinänsä simppeli, mutta laihdutuksen toteuttaminen onkin lopulta monelle aika mutkikas juttu. Esim. mikä ruokavali sopii yhdelle, ei sovikaan toiselle; jokaisen pitää vain ajan kanssa löytää itselleen passeleimmat keinot pudottaa painoa. Toisaalta itse painonpudottaminen on mielestäni helpompaa kuin tavoitetussa painossa pysyminen, lisäksi joidenkin mielestä liian tiheä punnitseminen on vain pahasta, jotkut haluavat taas punnita itsensä päivittäin. Tästä voi toki muodostua eräänlainen vaakaantuijotteluongelmakin monille, eli koko elämä pyörii sen varassa, onko laihtunut parisataa grammaa päivässä/viikossa vai ei.

        Itselleni sopii hedelmien, kasvisten sekä Alpen Light -patukoiden syöminen pitkin päivää (toki rajansa kaikella=)); kotona syön päivän pääaterian, enkä tuolloin juuri laske kaloreita. Illalla juon teetä tai Vichyä sekä syön mahdollisesti jonkin hedelmän. Viikonloppuisin ja juhlissa syön enemmän, mutta samalla katson hieman mitä syön (en syö itseäni ähkyyn). Minulle sopii hyvin tämä "arkilaihdutus", eli arkena pidetään tiukka itsekuri ja viikonloppuisin eletään hieman vapaammin: en voisi mitenkään mennä esim. Painonvartijoihin, missä lasketaan pisteitä/kaloreita, se ei vain kertakaikkiaan sovi minulle mitenkään!!! Liikun myös runsaasti sekä varmistan vitamiinien saannin monivitamiinitabletein (kalaöljyä ym. lisäksi). Onnea kullekin valitsemallaan tiellä - itseltäni on lähtenyt edellämainitulla metodilla n. kilo viikossa, mikä olikin tavoitteeni. Tsemppiä=)!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      100
      2489
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      163
      2075
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1841
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      95
      1435
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      81
      1255
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      316
      1179
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      106
      1039
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      79
      1033
    10. Nyt Zelenskyi pommittaa drooneillaan jo Suomea!

      Kouvola kohteena: https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=107
      Maailman menoa
      225
      927
    Aihe