Surkeat lantionpohjalihakset!

Olenko joku poikkeus maailmassa,sillä olen vasta 17 ja minulla on surkeat lantionpohjalihakset? En pysty pidätellä virtsaa lähes laisinkaan(siis jos housut on jo kintuissa),en saa tuntumaa sormiin työntäessä sormen sisään. Taitaa olla aika kehnossa kunnossa lantionpohjalihakset?

Miten saisin noi lihakset paremmiksi ja mistä yleensäkkä johtuu,et näin nuorena on noin surkeessa kunnossa?(vaik muuten urheilen 6kertaa viikossa).
3506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onko hänellä samankaltaisia ongelmia? Lantionpohjan lihaten heikkous voi olla perinnöllistä.

Kuulostaa todella erikoiselta, että heikkoutta voisi noin nuorella, ja vielä urheilua harrastavalla naisella olla. Minusta sinun kannattaisi käydä gynekologilla tutkituttamassa asia. Apua on saatavilla, ja toisaalta se on hyvin tärkeä tulevaisuutesi ja esim. seksielämäsi ja mahdollisen äitiyden yhteydessä.

Lantionpohjan lihasten vahvistaminen (jos kyse on todella siitä) on melko helppoa. Voit helposti googlata erilaisia jumppaohjeita, ja saat niitä myös gynekologilta, kun menet sinne. Lihaksia voi harjoittaa vaikka bussissa istuessa ns. pidätysjännittämisellä. Ajattele että nyt tulee pissa tai kakka housuun, ja pinnistä alueen lihakset tiukalle. Pidä lihakset jännitettynä 10 sek ja toista harjoitus ainakin kymmenen kertaa joka päivä. Tällä pääset alkuun, mutta ongelmasi syy täytyy kyllä tutkia!

Äänestä
  • "ylivilkas rakko". Jospa ongelma olisikin siinä, eikä varsinaisessa virtsanpidätyskyvyssä?

    Äänestä

Terve!

Onko Sinulla selkäongelmia eli kipua alaselässä? Tai onko sitä kuvattu?

Olen puolet Sinua vanhempi ja minulla tuli ensin virtsaumpi eli rakko täytyy katetroida. Ja nyt on tullut ns. ylivuotoinkontinenssia ( virtsankarkailu kun rakko tulee liian täyteen ) ja samoin on ulosteinkontinenssia.

En tunne esim. rakon olevan täynnä, vain palelu on neurologinen ( hermostollinen ) oire. Rakossa ei ole enään hermotoimintaa.

Mulla on ollut tämä tilanne hiukan yli 2 vuotta ja on todettu selkäydinkanavan ahtautuma. Leikkaus odottaa kuukauden kuluttua.

Eli kannattaa tarkistaa selkä ja ottaa magneettikuva, jos on vähääkään selkäoiretta.

Ja käydä, jos on kotipaikkakunnallasi sellaista fysioterapeuttia joka on erikoistunut virtsan karkailuun, hänen luonaan ja hän voi neuvoa niitä ohjeita tarkemmin, kuinka saat lantionpohjalihaksia treenattua.

Toivotan Sinulle kaikkea hyvää, terveyttä ja onnellista kevättä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivotonta... kirjoitti:

Olenko joku poikkeus maailmassa,sillä olen vasta 17 ja minulla on surkeat lantionpohjalihakset? En pysty pidätellä virtsaa lähes laisinkaan(siis jos housut on jo kintuissa),en saa tuntumaa sormiin työntäessä sormen sisään. Taitaa olla aika kehnossa kunnossa lantionpohjalihakset?

Miten saisin noi lihakset paremmiksi ja mistä yleensäkkä johtuu,et näin nuorena on noin surkeessa kunnossa?(vaik muuten urheilen 6kertaa viikossa).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu