Ruotsinkieliset alueet

Timi

Boikotoin Ahvenanmaata ja ruotsinkielistä Pohjanmaata pakkoruotsin ja suomenkielisten syrjinnän vuoksi. En matkusta näille alueille lomamatkalle enkä osta näiltä alueilta mitään. Vaasan Vihanneksen ja Närpiön kurkut ja tomaatit jäävät kauppaan. Ahvenanmaalaisia tuotteita ja palveluita, esimerkiksi Oolannin, Taffel, Plasto, Ålandsbanken, Eckerö Line ja Viking Line en käytä.

5

493

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asdertson

      V-ttu sulla on ongelma. Isänmaatasi et suosi?

      Muuta Venäjälle.

      Voit varmaan kerskailla, ettet ole koskaan käynyt ulkomailla sen lisäksi ettet ole poistunut suomenkieliseltä alueelta?

      Tiedoksesi: oma kaupunginosamme ei koulujen ja leikkipuistojen lasten äidinkielestä päätellen enää ole lähellekään "suomenkielinen alue".

      • ihannointi ole

        mitään isänmaallisuutta. Muuta Ruotsiin.


    • Minä ainakin suosin viihtyisän ja kauniin kotiseutuni Ahvenanmaan tuotteita ja liikkeitä. Ja tervetuloa lomalle tänne, ajatuksesikin ehkä vähän muuttuvat!

      • Timi

        Sitten kun kaksikielisyys on rikkaus myös Ahvenanmaalla, matkustan sinne koko kesäloman ajaksi ja käytän alueen palveluita runsain mitoin. Luultavasti tätä ei tapahdu lähiaikoina.
        Kenenkään ihmisen perusasioihin ei kielellä saa olla mitään vaikutusta. Ahvenanmaallapa on. Siis selvää syrjintää.

        Ruotsinkieli on Suomessa ylikorostetussa asemassa. Puhukoon jokainen mitä kieltä huvittaa, mutta ei pienen vähemmistön kielen kuulu olla pakollinen vaatimus läpi koko yhteiskunnan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      150
      5148
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      83
      2742
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      86
      1735
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1206
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      956
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      883
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      828
    Aihe