Kannas -> Pankkikriisi -> SDP paha porvari, punamulta Filatov ja Työvoimanpalvelukeskus.
Näin meitä taas jyrätään maan alle.
Kiitos Ylioppilas Filatov, vihaamme teitä.
Näin meitä taas jyrätään maan alle.
Kiitos Ylioppilas Filatov, vihaamme teitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...tässä nyt kuitenkin Vanhanen-Katainen -akselin sosiaali- ja työvoimapolitiikka ole se, mikä on jyrännyt.
Kyse Vanhasen suunnittelemasta työreformista, mitä on viime vuodet toteutettu täysillä. Demarit menivät vain mukaan kuvioihin ja Filatov suostui käsikassaraksi.
Kun Ruotsin entinen hallitsija, Kristiina, aikoinaan kääntyi katoliseksi, kerrotaan, että hänen Vatikaanin sviitissään oli vuoteen yläpuolella taulu, jossa todettiin kaiken pahan tulevan pohjoisesta, mikä tarkoitti tietysti protestantteja.
Kun tätä Filatov-Tarja-spämmäystä on tarpeeksi tällä palstalla seurannut, tuntuu, että joku on kehittänyt demareista pakkomielteen. Oli ongelma mikä tahansa tai millainen tahansa, syy löytyy tietysti, kuinkas ollakaan, Filatovista ja Tarjasta. Saanen huomauttaa, että Jaakonsaarikin oli varsinainen työttömien kurmuuttaja, eikä tältä Cronbergiltäkään mitään älynväläyksiä ole kuultu ja johan niitä etuuksia aikoinaan leikattiin lamankin aikana. Sen verran nuori olin tuolloin, että en edes noiden ministereiden nimiä muista, mutta varmasti sieltä löytyy myös kokkareita ja kepujakin. Johan sen Hesarikin uskalsi tuoda julki, että vuoden 1994 jälkeen mitään etuuksia ei ole nostettu.
Koittakaapa jo nyt nousta niistä entisistä juoksuhaudoistanne työttömät, ja pohtikaa ihan sillai vapaasti, ilman kotienne poliittisia etupiiriajatteluja ja kasvatuksia, mikä on ongelmien alku ja juuri ja koittakaa lähteä siitä. Ja pieni vinkki näin aluksi; Filatov-Tarja ei ole vastaus.
"Kun Ruotsin entinen hallitsija, Kristiina, aikoinaan kääntyi katoliseksi, kerrotaan, että hänen Vatikaanin sviitissään oli vuoteen yläpuolella taulu, jossa todettiin kaiken pahan tulevan pohjoisesta, mikä tarkoitti tietysti protestantteja."
Suomihan on käännytetty pakanuudesta kristillisyyteen, muisteles vähän mistä päin ristiretket tulivat ja piispa Henrik Köyliönjärven jäällä..
Tuolla lisää -> http://fi.wikipedia.org/wiki/Piispa_Henrik
Tähän päivään kirkko onneksi tuntee vastuuta ->
"Kirkko alkaa työllistää pitkäaikaistyöttömiä
Kirkko suunnittelee alkavansa palkata pitkäaikais- ja vaikeasti työllistettäviä, mikä merkitsee selvää linjan muutosta kirkon suhtautumisessa työttömyyden hoitoon. Yhteiskuntatyön sihteeri Ilkka Sipiläinen kirkkohallituksesta sanoo, että ainakin suurimmilla seurakuntayhtymillä on mahdollisuus laadukkaaseen työllistämiseen.
Aiemman kantansa mukaan kirkko viime vuosikymmenen työttömyyden aikaan keskittyi korostamaan työttömien järjestäytymistä ja selviytymistä, ja tyytyi puolustamaan työttömien ihmisoikeuksia.
Sipiläisen mukaan työllistämiselle asetetaan myös selvät laatuvaatimukset.
"Vaikeasti työllistettävillä tulee olla hyvät työelämän tukirakenteet ja työllistäjällä ammattitaitoa. Huonoa työtä heille ei tule tarjota."
"
Lähde Hesari:
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Kirkko alkaa työllistää pitkäaikaistyöttömiä/1135236247262