Elikkäs, oon kasvanu teinivuosistani tähän päivään Apulanta- nimisen yhtyeen mukana/avulla ja nyt aloin ihmetteleen, onko Apulanta enää punk. Mulle on ja tulee aina olemaan, koskapa oon nähny ja kokenu bändin kasvun jostain Hajonnut-E.P:n ajoista nykyiseen muotoon. Mutta mitä mieltä on tämä nuorempi polvi? Voinko kutsua itsäni punkkariksi, jos huudatan stereoistani täysillä Apulannan Jumalaa? No jaa... kutsun joka tapauksessa, välittämättä siitä, mitä te sanotte. Mutta mielenkiinnosta kuitenki kysyin.
Apulanta=?
8
831
Vastaukset
- hanna
kyllähän se apulanta on (ainakin ollut) joskus sitä punkkia, vaikkei se uudempi apulanta mitään punkkia mielestäni ole. kuitenkin kutsun itsekkin itseäni punkkariksi, vaikka sama jytä se täälläkin soi.. kukas sen sanoo, mitä se punk sitten lopuksi onkaan..?
- Punk jo vuodesta 1977
siinäpä se selitys jo tulikin. Sä olet punkkari, muttet punk...
palataan asiaan 10v päästä, vieläkö luulet olevasi "punkkari"??
- elina
Minun mielestäni mainstream-yhtye, josta puhuit ei lainkaan muistuta Slitsiä, Raincoatsia, X-ray Spexiä tai PS Groupin vanhempaa tuotantoa.
- Punk jo vuodesta 1977
APULANTA EI OLE KOSKAAN OLLUTKAAN PUNKKIA...
- ihmeiida
APULANTA ON OLLUT PUNKKIA. Punkinkin voi jakaa eri genreihin, ääliö.
Apulannan uutta tuotantoa ei voi punkiksi sanoa. - bnmmbnvnmb
Apulanta ei ole koskaan ollut punkkia, eikä nimimerkki Punk jo vuodesta 1977 ole myöskään punkkari.
- mitä-pashaa
Apulanta eli apari on korkeintaan kokoomuspunkkia ja iskelmärokkia. Alkuaikoina vaihtoehtorokkia. Ei koskaan punkkia.
- AitoPunk
Hyvävelikerhon hyväksymää/ tukemaa juntti skeidaa!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32721Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062541Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011134Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938