Ilman globalisaatiota Saksassa kuoltaisiin.

"Saksan viljasato menetetty 80 %:sti kuivuuden vuoksi"

Jos nyt ei olisi globalisaatiota , niin Saksassa kuoltaisiin nälkään.

Totaalivegaanit ilman maito , muna tai vast. eläinkunnan tuotteita kuolisivat myös tai kärsisivät vitamiininpuutoksista ilman globalisaatiota. Soijansyöjät huom! Oletteko tarkastaneet missä soijanne on tehty?
5314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

olisi riittävät kriisivarastot. Nälkäänkuolemisesta taas voisi sanoa, että kauppa kävi hyvin ennen nykymuotoista globalisaatiotakin, ennen EU:takin. Vegaaneille ja muille heinänpurijoille aiheesta(mistä soijanne on tehty)globalisaatioasiaa
http://www.kaapeli.fi/seppanen/lehti/gmosala.htm

Äänestä
  • sitten on olevinaan jos ei massiivisen skaalan maiden välisiä markkinoita? Aina voi jossitella ja sanoa että se on vain "turhat" tuotteet joita markkinoidaan liikaa, mutta ei hyvää ilman huonoa.

    Ruoka, raaka-aineet (aika harvassa maassa on esim Uraania tai edes öljyä) tuntuvat itsestäänselvyyksiltä. Onko kahvi vielä ruokaa? Mihin pitäisi raja vetää, ja kuka sen vetäisi ja millä auktoriteetillä?

    Vai pitäisikö yritysten pysyä yhden maan sisällä, ja kansainvälisen kaupan ainoat auktoriteetit olisivat valtiot? Kai nämä globalisaation vastustajat tietävät miten hyvin se toimi Suomen ja NLn välillä...

    Äänestä

  • Ei kaikilla mailla olisi varaa sittenkään varastoida ruokaa yms tarvikkeita. Ei ollut ennen, eikä ole nyt. Nälkää näkee joka tapauksessa AINA joku osa ihmiskuntaa.

    Äänestä

  • höpöä kirjoitti:

    Ei kaikilla mailla olisi varaa sittenkään varastoida ruokaa yms tarvikkeita. Ei ollut ennen, eikä ole nyt. Nälkää näkee joka tapauksessa AINA joku osa ihmiskuntaa.

    järjestelykysymys, muutamia lakeja toisenlaiseksi ja ainakin osin helpottaisi.
    http://www.yle.fi/vielayksiasia/kolumni4.html

    Äänestä

on sitä ruokaa ostettu ja myyty
ennen globalisaatio sanan massatuotteistustakin

;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hammerhead kirjoitti:

"Saksan viljasato menetetty 80 %:sti kuivuuden vuoksi"

Jos nyt ei olisi globalisaatiota , niin Saksassa kuoltaisiin nälkään.

Totaalivegaanit ilman maito , muna tai vast. eläinkunnan tuotteita kuolisivat myös tai kärsisivät vitamiininpuutoksista ilman globalisaatiota. Soijansyöjät huom! Oletteko tarkastaneet missä soijanne on tehty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu