"Minä" miehet

Roosa

Onko kokemuksia "Minä" miehistä? Muutaman vuoden naimisissa oltuani olen huomannut että miehessäni vahvistuu itsekkyys ja "Minä itse" piirre. Koskaan hän ei ole ollut kovin me-henkinen tai romanttinen, mutta nykyisin hän ei viitsi välittää edes käytöstavoista minua kohtaan.
Olemme jo yli kolmekymppisiä ja nyt hän on alkanut puhua jälkikasvusta. Ajatus ei tunnu hyvältä koska en usko että suhteemme ainakaan paranee tästä. Vaikea uskoa että itsekkyys unohtuu lapsen tultua. Nytkin joudun yksin pyörittämään kotiasioita. Mieheni tuntuu haluavan muokata minusta nöyrän ja tottelevaisen kotitalouskoneen.

1

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie...

      Oletko nyt aivan varma tuosta asiasta. Ajattelin vaan niin että ihminen on sellainen eläin ettei se huomaa omia vikoja, mutta huomaa viat toisissa. Kaikella kunnioituksella mutta minulla kokemusta siitä kun haukutaan itsekkääksi.
      Olimme 20v aviossa syntyi 2 lasta. nyt reilu kolme vuotta erossa, lapset vaimon luona, toki käyvät minullakin. Välit lasten kanssa ihan kunnossa, käyvät luonani joskus useamman kerran viikossa.
      Aviossa ollessamme pikku hiljaa systeemi meni siihen että vaimo teki päätökset esim. jos hankittiin jotakin isompaa. Toki yhdessä neuvoteltiin mutta hän halusi sanoa aina päätöksissä viimeisen sanan.
      Ekan lapsen mentyä lukioon hän ilmoitti ettei maksa penniäkään koulu maksuja, joten minähän ne maksut sitten jouduin yksin huolehtimaan. nyt toisen lapsn ollessa lukiossa yllätys yllätys joudun maksamaan myös hänen lukio maksut.
      Kaikkein surkeinta tässä on se etten jostain? syystä näe lasteni koulukuvia, esim. ekan lapseni vanhojenpäivä kuvia en ole koskaan nähnyt, vaikka aikaa on mennyt jo reilu kolme vuotta. Samoin lapseni päästyä ylioppilaaksi, kustansin hänelle lahjaksi ajokortin, kaikesta huolimatta en omista yhtään yo kuvaa hänestä. Monasti oon miettinyt että jos olisin hänen asemassaa, olisin tod.näk. maksanut lahja rahoista isälleni kuvan, ihan vaan kiitokseksi. Nuoremman rippikuvat ovat myös edelleen kahden vuoden takaa näkemättä. Epäilen että ex vaimo on kieltänyt antamasta/näyttämästä niitä minulle.
      Autan heitä kaiken maailman jutuissa kun tarvitsevat esim. remontti apua yms, joskus menny useampi päivä heidä talollaan remppaamassa, mitään palkkaa en näistä jutuista koskaan ole pyytänyt enkä myöskään saanut. Kahvitkin ovat voin sanoa rehellisesti harvinaista herkkua.
      siitä huolimatta olen kuulema itsekäs ja omaan napaan tuijottaja.

      Anna hänen olla vähän itsekäs, mut pidä myös itselläsi mahdollisuus itsekkyytten. Mitä tulee koti hommiin, miun mielestä ne kuuluvat tasapuolisesti kummallekin sukupuoleen katsomatta.
      Toivotan onnea jatkossa, mutta hywä neuvo (mielestäni) älä hommaa jälki kasvua jos ei meininki parane ja tunnet itsesi vain kotitalous ym. koneeksi. On vaan eron tultua ikävä juttu kaikille osapuolille, etenkin lapselle kun ei olekkaan enää kuin äiti tai isä paikalla,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      180
      13608
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4940
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      154
      3726
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2853
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1801
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1697
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe