Volkkari V10 TDI

mikko

Ajelin viikonloppuna Levillä ja eteen osui suomen kilvissä oleva Volkkarin "maasturi", enpä ole ennen nähnyt. Nimi oli jotain T-alkuista. No, onhan noita leikkikaluja.

Sen sijaan ihmetytti takana ollut merkintä V10 TDI. Mikäs kone tämä on, onko tämä joku volkkarin uus kehitelmä vai lainattu joltain toiselta valmistajalta? Molemmilla takakulmilla oli omat pakoputket. Tahtoisin vähän lisätietoja, varsinkin koneesta.

6

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nerd-O

      Eli http://www.volkswagen.fi/ sieltä mallisto -> Touareg -> tekniset tiedot ja sieltä löytää tietoa tuota V10:stä. Oishan tuollainen kiva moottori. 230hv ja 750nm vääntö..

      Porkkellahan on täysin sama auto, ehkä hieman eri koppa. Mallimerkintä Porsche Cayenne. Helsingissä liikkuu sellainen porkke. Tais olla vielä se tehokkaampi turbolla varustettu. Onhan se kiva maasturi kun lähtee alle 6s 0-100 ja kelaa huippua 266km/h.. Mut en silti lähtis maastoon tuollaisella ;-)

      • urpooo

        vitun urpo. Merkin nimessä on s juuri sen takia, ettei voi lausua päin helvettiä porkke.
        Vittu sut pitäisi pidättää tollaisesta vittuilusta.


      • Peat Moss

        Siis 230 kilowattia = 313 hv.


    • Touareg!

      se on oikea MAASTOAUTO vaikka onkin volkkari ja nimi on (tuoree)

      • "Vitun kusipää".

        EIPÄS KIROILLA!!,poju.


      • Pohjanpoika
        "Vitun kusipää". kirjoitti:

        EIPÄS KIROILLA!!,poju.

        Tollainen on uudenvuoden jälkeen tulossa kotipihaan.. Kyyti oli varsin mahtavaa.. Harvemmin sitä rakastuu kerralla autoon mutta siinä oli todella munaa.. Joka tapauksessa auto ei loppupeleissä edes ollut niin kallis verrattuna kilpailijoihin.. vert. Bmw, Volvo, Mersu, vastaavilla varusteilla muut merkit paitsi volvo menee paljon kalliimmaksi..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe