lääkärit ja muut lukekaa!!!!!

äidilläni on jo puolitoista viikkoa koskenut jalkaan(jalkoihin). luihin on koskenut ja jalka ollut turtana. mistä tää johtuu!?!?! äitini ei halua/uskalla mennä lääkäriin koska pelkää pahinta! pliiis lääkärit ja lääkäriksi opiskelijat vastatkaa (ja muut jos tiedätte!). mua pelottaa hirveesti äidin takia.
tää ei oo siis tosiaankaan mitää pilaa ja haluaisin totuuden mukaisia vastauksia ei mitää pila juttuja!!
63398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

onko äitisi mielestä parempi kuolla tietämättä mihin kuoli kuin mennä lääkärin luo ja mahdollisesti vaikka saada apua.

Äänestä

isälläni oli toine jalka täysin puudusissa alkukesän ja vain paheni, meni terkkarille jossa jalat kuvattiin - ei mitään. Meni toiselle lääkärille joka kuvasi selän, sanoi että selästä ne jalkakivut lähtee ja otettiin kuvat. Selän alin nikama surkastunut (sitä se ikä tekee) ja nyt isä käy fysioteraupilla kerran viikkossa ja odetellaan jatkoa...kaikki kun on niin hidasta "vasemmistolaisessa hyvinvointiyhteiskunnassa" 1. somali, sitten mannet ja kaikki muut pummit ja sen jälkeen eläkeläiset - kunnon eläkeläiset eivät valita, osaa eikä kehtaa. Yksi eläkeläinen tuli ystäväni osastolle naistenklinikalle muutama vuosi sitten jolla oli ollut paise mahassa kuukuasia - se oli kasvain joka leikattiin välittömästi pois. Potilaalta kysyttiin miksi ette tulleet aikaisemm? Potilas vastasi että ei ollut hättää kun hoisin sit ihan perusvoitheella, Tämä ei ollut vitsi. Vaatikaa hoitoa lapsenlapset, sitä saa kun pysyy aktiivisena.

Äänestä

Jos toinen jalka (vaikkapa vain pohje/säärilihakset) on selkeästi toista heikompi/puutunut, peräaukon seutu puutunut ja/tai virtsaamis/ulostamisongelmia, tai kipu on sietämätöntä, äiti pitää viedä heti lääkäriin.
Muutoin riittää tavallinen ajanvaraus omalle lääkärille, ja tietenkin mitä sietämättömämmältä tuntuu, sen pikaisemmin. Näkemättä/tutkimatta ei kukaan itseään arvostava lääkäri ala arvailemaan diagnooseja.

Äänestä

Kertomasi perusteella vaikea tietää mikä on vialla.Mailaile lisää tietoa oireista osoitteella:[email protected] ,niin katsotaan mitä voidaan tehdä.

Äänestä

Aivan lyhyesti: näillä tiedoilla: tod näköisimmin iskias syndrooma, tähän viittaavat kipu JA turruus. Se, että kipu on molemminpuoleista, on epätyypillistä, mutta mahdollista (sentraalinen prolapsi esim). Spontaani paraneminen on hyvin tod näk odotettavissa. Heti vastotolle, jos: ulosteenpidätysongelmia, ratsupaikka-anestesia (pyöränsatulaistuma-alue), sietämätön kipu, pitkittyvä halvaus (yleisin fokus jalkaterän ylöspäin kohotus, esim kä'vellessä huomaa).

Paljon muitakin vaihtoehtoja: mutta NÄILLÄ OIREILLA harvinaisempia. Jos tila jatkuu hankalana/ei ala helpottaa, hakeutukaa vastotolle.

Äänestä

Veritulppa tulee ensiksi mieleen ja se tarvii liotushoitoa sairaalassa

Muita diagnooseja ........??????

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auttakaa!! kirjoitti:

äidilläni on jo puolitoista viikkoa koskenut jalkaan(jalkoihin). luihin on koskenut ja jalka ollut turtana. mistä tää johtuu!?!?! äitini ei halua/uskalla mennä lääkäriin koska pelkää pahinta! pliiis lääkärit ja lääkäriksi opiskelijat vastatkaa (ja muut jos tiedätte!). mua pelottaa hirveesti äidin takia.
tää ei oo siis tosiaankaan mitää pilaa ja haluaisin totuuden mukaisia vastauksia ei mitää pila juttuja!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu