selviytyminen YT-neuvottelusta

TYÖT LOPPU

Apua, kertokaa miten selviytyä yt-neuvottelijen jälkeen, kun irtisanottu? En pääse vielä eläke putkeen, mutta ikää jo sen verran että uusi työ aika mahdoton saada. Naishenkilö pitkä työuran tehnyt ja nyt ei tarvita enään?

3

1562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • afopdpofipsåa

      Jostain syystä kaikki pitävät omaa ikäänsä työllistymisen esteenä: ensin ei ole vielä työkokemusta, seuraavaksi kokemusta on muuta lapset ovat pieniä jne. Huomaa että sinulla on muihin verrattuna etujakin, kuten kokemusta (jota aina voi hyödyntää toisella alallakin), perhetilanne tai esim talon rakennus ei haittaa työntekoa jne. Onhan irtisanominen pelottava tilanne, mutta ainakin meiltä irtisanotuista valtaosa on ollut pitemmän päälle elämäänsä tulleeseen muutokseen tyytyväisiä. Tämä on sitä uutta luovaa tuhoa, vierivät kivet eivät sammaloidu.

      • aaappp

        Olisin odottanut jonkun kertovan lyhyesti tarinansa, miten jaksoi eteenpäin. Pitkä työrupeama samalla työnantajalla takana ikää yli 50v. Kyllä tuntuu ettei valoa loppuelämään löydy.
        Koska toimeentulo on aika törkeä osa elämää.


      • ihan pian 50
        aaappp kirjoitti:

        Olisin odottanut jonkun kertovan lyhyesti tarinansa, miten jaksoi eteenpäin. Pitkä työrupeama samalla työnantajalla takana ikää yli 50v. Kyllä tuntuu ettei valoa loppuelämään löydy.
        Koska toimeentulo on aika törkeä osa elämää.

        Tiedän tunteesi, itse olen ollut samassa tilanteessa. Pitkän työsuhteen päättymisen jälkeen on ollut vaikeaa saada töitä, lyhyitä pätkiä kyllä on järjestynyt, muttei mitään vakituista. Jo pitkän työsuhteen päättyminen itsessään on henkisesti rankkaa, mutta kaikki, mitä sen jälkeen on tulossa, voi olla vielä rankempaa. En nyt halua enempää masentaa, mutta jollet uutta työtä pian löydä, niin työkkäri alkaa järjestää sinulle tekemistä. Ihan ensimmäiseksi työnhakukurssia sun muuta. Sitten alkaa tippua työhönosoituksia - haettava näihin paikkoihin on päivärahan menetyksen uhalla - on paikat sitten mielestäsi sinulle sopivia tai ei.
        Itse olen jaksanut eteenpäin perheen ja ystävien ja harrastusten voimalla ja yrittämällä ajatella positiivisia asioita.
        Toivotan sinulle voimia ja onnea työnhaussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      114
      12056
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      148
      4391
    3. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      461
      4124
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      117
      4092
    5. 69
      3685
    6. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      47
      3415
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2838
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      20
      2669
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2049
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      19
      1632
    Aihe