Mitä sellasia pikkupuhteita teillä on (palstailun lisäksi) joita teette silloin kun on joutoaikaa/tekemisen puutetta/odotatte jotain?
Kun mua ei kiinnosta käsityöt, aina ei jaksa siivota, piirtää en osaa, telkkaria en jaksa katsoa kun en jaksa keskittyä mihinkään kauaa, lemmikin seurakaan ei kokoaikaa kiinnosta ja jos lapsi/lapsetkin on poissa, niin välillä iskee turhautuneisuus, yleensä just iltaisin/öisin kun en saa unta. Kirjottaisin kyllä, mut tekstiä ei oo pitkään aikaa syntynyt....
Ja kun ei iltaisin/pimeellä oikeen viitsi lenkillekään lähteä....eri asia, jos ois vaikka koira turvana.:) Mutta koiraakaan en voi ottaa, enkä muitakaan lemmikkejä sen puoleen. Kirjoja lukisin, mut tarvii niissäkin pitää taukoa aina välillä.
Mut mullon tylsää. Pitäiskö ettii joku äijä ittelleni. Sit saisin siivota sen jälkiä ni olis ainaki jotain tekemistä kokoajan.:)
Kun mua ei kiinnosta käsityöt, aina ei jaksa siivota, piirtää en osaa, telkkaria en jaksa katsoa kun en jaksa keskittyä mihinkään kauaa, lemmikin seurakaan ei kokoaikaa kiinnosta ja jos lapsi/lapsetkin on poissa, niin välillä iskee turhautuneisuus, yleensä just iltaisin/öisin kun en saa unta. Kirjottaisin kyllä, mut tekstiä ei oo pitkään aikaa syntynyt....
Ja kun ei iltaisin/pimeellä oikeen viitsi lenkillekään lähteä....eri asia, jos ois vaikka koira turvana.:) Mutta koiraakaan en voi ottaa, enkä muitakaan lemmikkejä sen puoleen. Kirjoja lukisin, mut tarvii niissäkin pitää taukoa aina välillä.
Mut mullon tylsää. Pitäiskö ettii joku äijä ittelleni. Sit saisin siivota sen jälkiä ni olis ainaki jotain tekemistä kokoajan.:)
Vastaukset 38
Vanhimmat
provoja
hyvää lätkää, kato sitä.
Tuollainen keskittymiskyvyn puute on varmasti karmeaa.
Itehän pystyn vaikka koko päivän makoilemaan ja tuijottamaan kattoa, jos siltä tuntuu.
Tuo sun tylsyys taitaa olla vaan seuran puutetta. Hommaa se äijä. Onneksi ei itellä moista sairautta ilmene.
uppoudun omiin ajatuksiin, ni haittaa se jonkun leffan katsomista tietysti kun sit joutuu aina keskittymään kahta kovemmin et pysyy juonessa mukana.:) Leffan/ohjelman pitää olla tosi hyvä, ettei lähde ajatukset harhailemaan.
Kyl mäkin kaipaan välillä yksinoloa ja aikaa omille ajatuksille ja silloin onnistu se makoilukin. Mutta silloin kunhaluaa tehdä jotain, niin silloin ei makoilut onnistu.:)
Anteeksi nyt valitukseni.
vartenhan nämä palstat on.
Mulla on nyt hyvin aikaa lukea sinun valituksia. Lätkä menee sivusilmällä.
johtaa? Mulla ei oo telkkari ees auki...
takaa kolmannessa erässä ja meni 3-2 johtoon. USA:lla rangaistus päällä pelin loppuun.
Alkaa olla varma voitto.
Mikset kato? Siinähän sitä tekemistä.
tv:n päälle.:) Mut tais loppuu jo....
vaan nuijii toisiaan.:D
loppukahina perseestä ja amerikkalaisten vika. Tuli nenusta pehmeä.
on se äijä..Mut sen kans joskus luppoaikana kun laiskottaa eikä jaksa tehdä keskeneräsiä töitäkään, no me aletaan ampumaan jousipyssyllä. Meillä on kolme jouskaria ja aina sillon tällön otetaan kisa.
Yksin mä sit joutilaana palstailen ;)
et kaksi ihmistä keksii aina jotain kivaa tekemistä, mut yksin ei keksi. Jos mä tulisin teen kanssa ampumaan? :)
se vie mukanaan. Yks ilta mietittiin ukon kans että pitäisköhän meidän ostaa neljäs jousipyssy. Mä olen ostanut nämä kolme niin nyt on ukon vuoro ostaa. Nämä siivous ja muut kotityöt no eihän ne niin mielekkäitä ole. Semmonen rentouttava tekeminen puuttuu. Telkkukaan ei toimi kun meni digiboksi rikki joten tää palstailu on ihan kiva, varsikin jos ei uni tuu.
edellisessä asunnossa kylpyamme ja se jos mikä oli rentouttava paikka ja rentouttavaa puuhaa.:) Jousipyssyammunta kuulostaa kyllä kivalta, mut mulla tuo tähtäyspuoli ei oo oikein kunnossa.:) En saa meinaan tikkaakaan osumaan tauluun varmaan edes kahden metrin päästä :D Mutta varmaan noissakin harjoitus vasta tekee mestarin.
kokeilla jousiammuntaa, en ole vain ikinä saanut aikaiseksi lähtä minnekkään kokeileen. Mistä sulle moinen harrastus tuli?
sehän olis ihanteellista jos pariskunnilla olis jotain yhteisiä harrastuksia ja mielenkiinnonkohteita. Mulla vaan on kaikki naisystävät olleet ihan eri maailmasta. Meillä ei ole ollut mitään yhteisiä juttuja harrastuksien puolelta.
Työn puolesta tuli harrastukseksi. Olin aikoinani töissä semmosessa Arkeologisessa museo ja toimintakeskus Kierikissä. Siellä tein esihistoria- ja arkeologisia opastuksia museossa ja maastossa sekä ammututin ihmisiä muinaisjousella. Se on semmoinen pitkäjousi ampujanmittainen. Tosi tarkka ja tehokas.
Siitä se lähti ostin ensin pitkäjousen, sitten vastakaarijousen ja vaihtelun vuoksi taljajousipistoolin. No nyt ehdotin miehelle josko hän ostaisi taljajousen. Ei me ammuta vakituisesti viikottain vaan ihan silloin tällöin.
vähän erillaista kun tikan heitto. Saisit varmaan osumia kun kokeilisit :)
Kylpyamme olis kyllä ihana, mullakaan ei sitä ole ja aina olen siitä haaveillut. Olis tosi kiva pötkötellä vaahtokylvyssä ja rentoutua.
ammututit ihmisiä ;)
En siis ampunut tai ammututtanut ihmisiä :) Kauheeta! Vaan opetin muinaisjousella ammuntaa ohjelmapalveluna ryhmille ja koululaisryhmille, aikalailla kaikenikäisille..ammuttiin semmosta tekokaurista. Hitsi noita mun kirjoitusvirheitä. Nopeasti kun kirjoittaa niitä aina ilmaantuu. Sorianteeksisori. Pitäis aina lukea omat kirjoitukset ettei mokaa.
Lyhyt erä jotain ulkomaalaista vastaan auttaa aina. Häviän harvoin ja se on ehkä hiukan epäreilua.
casinoilla on ajankuluksi tullut pelattua, mutta se on pidemmän päälle liian kallis harrastus. Ilman rahaa taas peleissä ei ole mitään jännitystä, eikä pelaaminen ihan pelkästään sen pelaamisen ilosta oikein kiinnosta.
Eri asia tietysti kaikki lautapelit sun muut. Ne on ihan kivaa ajankulua, mutta porukassa sitten vaan.
Tietysti pelaan vain niitä joissa ei ole raha kyseessä. Olisi väärin jos veisin toisten rahat.
Omien tuttujen kanssa on se ongelma, ettei löydy riittävän hyviä ja siksi on pakko turvautua nettiin.
"Olisi väärin jos veisin toisten rahat"
Niinpä.:)
Mä pelasin aikoinaan paljonkin kaikkea, mut en oo pitkään aikaan pelannut mitään.
Mitä pelejä yleensä pelasit?
tavallisia lautapelejä. Esim shakkia tai muuta vastaavaa en ole koskaan pelannut, eikä mulle totta puhuen ole koskaan edes selvinnyt mikä se idea siinä pelissä on. :)
tarvii sanoa hyvää yötä tässä vaiheessa kun tarvii aamulla päästä ihmisten ajoissa ylös. Joten hyvää yötä buddy-love ja muut.:)
ja halit B.Lovelta
ne ristikot. Joku palstan mies mulle niistä muistuttikin. Olisko ollut scale tai kundi3jotain...:) Tarvii hankkia nyt niitä. Niihin jää kyllä koukkuun.
on kyllä loistava tylsyyden poistaja, ainakin on joku kelle höpötellä jollei muuta jaksa tehdä. Jos puhutaan iltamyöhäisestä ajankohdasta, niin mä en yleensä silloin jaksa tehdä oikein muuta kuin joko tuijottaa telkkua tai lukea. Piirtää vois myös, mutta siinä on ongelmana, että se koukuttaa liikaa, joten pahimmassa tapauksessa menee koko yö jonkun työn parissa ja kun päivätyötä tekevänä tarttis kuitenkin ne yöt nukkua.
Rupea jumppaamaan, hanki painot ja Jane Fondan jumppavideo niin sitä voi tehdä omassa kodissa yölläkin :) Tai keksi jokin harrastus tai "projekti", jota varten sun tarvii esim etsiä tietoa netistä. Mä käyn esim lueskelemassa kaiken mahdollisen tulevasta matkakohteestani netistä. Siinä on jokin selkeä päämäärä eikä se ole vain yleistä pyörimistä netissä, kun sellaista hupisurffailua mä en kovin pitkään jaksa.
harrastamaan nettipokeria, siihen saa helposti meneen muutaman tunnin päivässä. Ja hyvällä mäihällä vielä tienaakin muutaman euron. Tein 50 euron depon viikko sitten ja parhaillaan oli jo karvaa vaille 400, nyt siitä on tultu satku alas mut edelleen 250 voitolla. Ei miehetstä oo iloa ko 10 minsaksi päivässä, ei oo kannattava sijoitus.
kehitys 50-->400 kuulostais musta lomakassankeruutavalta tai sijoitussalkunkeruulta. Sovi ittes kanssa, että laitat puolet voitoista lomakassatilille, tai tilille millä ostaa päräytät esim. kerran kk osakkeita tai rahasto-osuuksia. Merkintäpalkkiot maksaa rahastoissa n. 6 egee (saa vähentää verotuksessa) joten pikkusummia ei kannata ripotella jatkuvasti. Kato muuttuu pelkkä henki oikeaksi materiaksi ja kun pelitili näyttää pieneltä, niin pakkohan sitä on yrittää kasvattaa summaa. Verottaja kyllä voi muistaa sua, että pitää pitää vähän fyffeä jemmassa tai nostaa palkan veroa vähän. Loput voitot pidät pelinjatkamisessa.
sattu poikkeuksellisen hyvä tuuri täs viikon aikana, en mä pitkässä juoksussa osaa sahata sitä tasasen varmaa voittoa pokasta. Toinen puoli tuli yhden pot-limit ompputurnauksen voitosta ja toinen puoli melkein kokonaan yhdessä potissa missä mulla oli nuts ässäkorkea väri ja vihulla kunkkukorkea.
En mä oo vielä koskaan kotiuttanu senttiäkään mistään pokerisaitilta enkä aio nytkään, pelaan vaan vähän isompia turnauksia nyt kun sai vähän rollia. Ja todennäköisesti loput menee sit ensvkl kännissä pelaillessa kun muija lähteen reissuun.
hyvä miettiä kanssa, että haluuko pelata huvikseen vai jonkun muun takia. Jatkuva pelaaminen on sinäänsä varmaan huoletonta, kun ei tarvi miettiä jotain verotusjuttuja sun muita lieveilmiöitä jos kotiuttelee rahojaan. Ei ollut tarkoitus tehdä susta jotain pokkamiljönääriä.
tosissaan pelaileen niin silloin siihen pitäis varata kunnolla aikaa, muija on hiilenä jo nykyisestä koneella istumisesta. Sitäpaitsi helppo raha lymyilee kuulemman nykyään fixed limit holdemissa 8 tunnin sessioissa rakeback soppereilla, ei kertakaikkiaan jaksa alkaa ees opetteleen moista.
Joku kaunis päivä sieltä vielä napsahtaa joku muutama tonni jostain vähän isommasta turnauksesta, sit voi ottaa omansa takas.
vaan niin riskialtista touhua. Mun kohdalla on perempi pysyy erossa noista paikoista. Kaikki sinne menee, mitä sinne laittaa.
noin kello 01.30 kuulin käen kukkuvan.
En siis ollut ainut yövirkku.
sitä tulee vain pyörittyä netissä ja katottua telkkua. Sit näitä tavallisia kotihommia. Pitäis keksiä joku kotona tehtävä harrastus. Mutta enpä tiiä mikä.
Mulla ei kauheesti sitä luppoaikaa ole. Täällä kirjoitan joskus kun haluan hetken rentoutua yksin ja pienempi lapsi nukkuu. Muutoin lenkkeilen, menen salille, katson miehen kanssa jonkun hyvän leffan tai askartelen. Esim juuri kyhäilin kortteja tuleviin juhliin sankareille. Välillä suunnittelen tekemisiä ja organisoin päiviäni niin että ehdin tehdä kaiken tarpeellisen ajoissa. Yks juttu on kanssa leipominen.