lieneekö täällä muita

Lieneekö muita, joilla on etuhampaisiin laitettu amalgaamipaikkoja? Mulla on etuhampiden takapinnalla 3 hampaassa ja olen miettinyt, että kannattaisko ne ottaa sieltä pois? Vaikutaako amalgaami siihen, että hampaat on pikkuhiljaa ruvenneet tummeneen. Jos täällä on muita joilla on tai on ollut kirjoittakaa.
4292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mikähän se mahtaisi olla?

Tavallisen "leivänpurijan" näkemys on, että tietenkin ne tummenee.
Liukeneehan amalgaamia myös ympäröivään hampaaseenkin.

Äänestä

on, että amalgaami vanhetessaan värjää muutakin osaa hampaasta tummaksi, joten kannattaa vaihtaa heti muovipaikkaan, kun ensimerkkejä tummentumista on näkyvissä. Itse vaihdatin neloshampaasta amalgaamin muoviin juuri tuon värjäytymisen vuoksi. Yleensä etuhampaiden paikkauksessa on käytetty muovia.

Äänestä
  • Multa kysyttiin kyllä, kun paikattiin, mutta lääkäri sanoi, että amalgaami on lujempaa eikä haittaa, kun paikat tulee taakse eivätkä näy ollenkaan. Jos olisin tienny, olisin valinnut muovin amalgaamin sijasta, sillä hampaat ovat jo jonkin verran tummentuneet vuosien saatossa. Olin sillon alle 20v ja siitä on jo yli 15v aikaa, kun paikattiin molemmat etuhampaat takaa amalgaamilla.

    Äänestä

  • amalgaami_paikkoja etuhamma... kirjoitti:

    Multa kysyttiin kyllä, kun paikattiin, mutta lääkäri sanoi, että amalgaami on lujempaa eikä haittaa, kun paikat tulee taakse eivätkä näy ollenkaan. Jos olisin tienny, olisin valinnut muovin amalgaamin sijasta, sillä hampaat ovat jo jonkin verran tummentuneet vuosien saatossa. Olin sillon alle 20v ja siitä on jo yli 15v aikaa, kun paikattiin molemmat etuhampaat takaa amalgaamilla.

    Ilmeisesti aika vähän on kellään amalgaamilla paikattu etuhampaita, kun ei montaa oo kirjoittanut tänne. Itse luulisin, että kyllä takavuosina moni hammaslääkäri paikkasi vielä etuhampaitaki takaapäin amalgaamilla, koska ei luottanut muovin kestävyyteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


amalgaami_paikkoja etuhamma... kirjoitti:

Lieneekö muita, joilla on etuhampaisiin laitettu amalgaamipaikkoja? Mulla on etuhampiden takapinnalla 3 hampaassa ja olen miettinyt, että kannattaisko ne ottaa sieltä pois? Vaikutaako amalgaami siihen, että hampaat on pikkuhiljaa ruvenneet tummeneen. Jos täällä on muita joilla on tai on ollut kirjoittakaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu