Aloitin efexorilla ja ehdin syödä 2reilu kaksi viikkoa aikamoisilla aloitusoireilla, kunnes sain ihottuman ja lääke annos puolitettiin viikoksi ja sitten aloitettiin cipralex ensin 5mg, nyt neljättä päivää 10 mg. Olen ollut sika väsynyt ja joka aamu saanut paniikkikohtauksia, mutta niiden kanssa vaan täytyy sinnitellä, sillä tiedän, että niitä voi aluksi tulla. Mutta nyt olen saanut kainaloihini kirvelevää ihottumaa ja alapäähäni haavaumia. Onko kenellekään tullut moisia lääke sivuvaikutuksia. Enää en jaksaisi uutta lopetusta ja aloitusta. lääkäri minulla on kuun lopussa.
ihottumaa ja haavaumia cipralexista?
sidharta
5566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käytän itse myös ko lääkitystä ja minullakin meinasi motivaatio loppua kesken, kun pahoinvointia kesti pari viikkoa !
onko nyt olo helpottanut?. Mulla on pahoinvointi ja mieletön väsymys vielä päällä. olen nyt käyttänyt puolitoista viikkoa. Lisäksi nuo haavaumat alapäässä ja ihottuma kainaloissa.Nyt olisi kaikki tuki tarpeen, jotta jaksaisin.
Älkää nyt syökö lääkkeitä joista tulee allergisia oireita. joku päivä saatte niin pahan allergian että henki lähtee.
Lääkkeitä ei saa koskaan syödä jos niistä tulee allergiaoireita. Pitää mennä päivystykseen, hakea kortisoni piikki ja allergialääkkeet ja lopettaa lääke. Voin kertoa että allergiareagtiossa missä kurkku muurautuu umpeen EI ole kiva kokemus ja jos leikitte allergiaoireilla niin joku päivä vielä on edessä tilanne jolloin päädytte ambulanssilla ensiapuun - jos ehditte
Minulle tuli kova ihottuma sipralexista ja kutina, oli pakko ottaa allergialääke.
Mulla kokeiltiin A:sta Ö:hön eikö muuta vaihtoehtoa annettu.
Mikään ei auttanut ja haittavaiktukset ihan kamalia.
Luonnonmukaisella hoidolla lähes terve.