Tuuheutta hiuksiin.

Tappelen joka aamu n. tunnin hiuksieni kanssa.
Minulla on olkapäihin ulottuvat, päätä myötälevät hiukset.
Oln yrittänyt kaiken näköisiä keinoja. Olen kuluttanut paljon rahaa aineisiin ja rautoihin joilla saisin tuuhennettua hiuksiani, mutta tuntuu ettei hiukset nouse päänahasta. En haluaisi myöskään leikata hiuksiani, koska minusta lyhyet eivät sovi minun pyöreisiin kasvonpiirteisiin.
Onko sinulla tiedossa netti sivuja tai osaatko neuvoa minua ongelmassani? :D
43393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

yks hyvä tapa on kokeilla erillaisia kiharoita:)....tai sit letitä hiukset päänahasta asti niin ne nousee ja saa kuohkeutta..siis suihkun jälkeen illalla..:)..ja yleensä ku muotovaahtoo runsaasti kosteisiin hiuksiin ja föönillä kuivaksi pääalaspäin kuivaten nii johan on kuohkeat hiukset:)

Äänestä
  • Leikkauta tukka kerroksittain.

    Laita kosteisiin hiuksiin muotovaahtoa ihan juuriin (helpoiten saa kun laittaa pään alaspäin) ja föönää hiukset pää alaspäin, pöyhien samalla sormilla.

    Tupeeraa kevyesti.

    Kosteaan tukkaan jotain muotoiluainetta. Laita sitten ISOt paplarit ensin keskelle päätä ja sitten hiukan pienemmät sivuille (laita aika papksuja osioita paplareihin), föönää rullat kuumiksi ja anna jäähtyä kunnolla. Irrota ja laita kuosiin sormien avulla, älä käytä harjaa, sillä saa usein latistumaan liikaa.

    Toivottavasti näistä on apua : )

    Äänestä

Suomalaisilla on usein ohuet hiukset. Englantilaisella poikaystävälläni on ihanan paksut ja kiiltävät kiharat. Olen niistä hyvin kateellinen :)

Itselläni ei ole aikaa, eikä halua laitella hiuksia tuntitolkulla. Inhoan muotovaahtoja, koska ne ovat niin tahmeita. Leikkautan hiukseni kerroksittain, ja pesun jälkeen suihkutan puolikuiviin hiuksiin "texture" spray'tä, joka tekee hiuksista karheat (tuuhean oloiset). Tällähetkellä käytössäni on Redken'in Curl Boost, joka ajaa saman asian. Rypistelen hiuksia hetken käsilläni, jolloin aine nostattaa kiharat esiin. Piikkisuorissa hiuksissa tuskin syntyy kiharaa, mutta aine tuuheuttaa.

Toinen tapa tuuheuttaa hiuksia on laittaa niihin kuivashampoota, joka pitää harjata huolellisesti pois.

Äänestä

kammalla tai peräti hammasharjalla hiukset ihan juuresta. Ota jakauksen molemmilta puolilta pari suikaletta ja tupeeraa niiden alta juuresta. Laita vähän lakkaa niin kyllä tukka nousee ja vähän liiankin kanssa.
Toinen juttu onkin sitten seuraavana aamuna tukan kampaaminen....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avuuton^^ kirjoitti:

Tappelen joka aamu n. tunnin hiuksieni kanssa.
Minulla on olkapäihin ulottuvat, päätä myötälevät hiukset.
Oln yrittänyt kaiken näköisiä keinoja. Olen kuluttanut paljon rahaa aineisiin ja rautoihin joilla saisin tuuhennettua hiuksiani, mutta tuntuu ettei hiukset nouse päänahasta. En haluaisi myöskään leikata hiuksiani, koska minusta lyhyet eivät sovi minun pyöreisiin kasvonpiirteisiin.
Onko sinulla tiedossa netti sivuja tai osaatko neuvoa minua ongelmassani? :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu