Tän mun host -perheen tyttö on ihan kuahea ! Huutaa ja potkii / ärsyttää pikkuveljeään koko ajan, muutenkin on kamalan agressiivinen...
Ja toinen mikä tytössä mättää on se, että se tonkii mun tavaroita ja käyttää niitä ilman lupaa. Kaiken lisäks valehtelee... Esim tänä aamuna sillä oli mun ponnari ja kysyin, mksi sillä on se, ni tää vaa kirkkain silmin väittää et se oli ollu sen huoneessa... Ja paskat... Mun saippuatki on käyttäny miltei loppuun..
Kun en edes kehtais noitten äidille mennä valittamaankaan... Aion kyllä ottaa tytön puhutteluun tosta!
Kellään muulla vastavia kokemuksia ?
Ja toinen mikä tytössä mättää on se, että se tonkii mun tavaroita ja käyttää niitä ilman lupaa. Kaiken lisäks valehtelee... Esim tänä aamuna sillä oli mun ponnari ja kysyin, mksi sillä on se, ni tää vaa kirkkain silmin väittää et se oli ollu sen huoneessa... Ja paskat... Mun saippuatki on käyttäny miltei loppuun..
Kun en edes kehtais noitten äidille mennä valittamaankaan... Aion kyllä ottaa tytön puhutteluun tosta!
Kellään muulla vastavia kokemuksia ?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Minkä ikäisestä on kyse?
Tyttö täytti juuri 11 vuotta.
No kyllä 11-vuotiaan pitäisi alkaa ymmärtää, mikä on omaa ja mikä muiden. Sinällään temperamentti säilyy läpi elämän ja olennaista onkin kasvaessa oppia kanavoimaan sitä paremmalla tavalla kuin kiljumalla ja tappelemalla, mutta se vie aikaa. Kaikki aikuisetkaan eivät osaa käyttäytyä suuttuessaan asiallisesti.
Olin itse vaihto-oppilaana lukioaikana ja perheen 13 -v tyttö kävi huoneessani varastamassa meikkejäni. Keskustelin asiasta hänen kanssaan ja sanoin, että en sillä kertaa puhu asiasta hänen vanhemmilleen, mutta että jos se jatkuu, minun on pakko. En ainakaan huomannut, että varastaminen olisi jatkunut.
juuh, munkin 6v hoitotyttö käy mun huoneessa, rikkoo ranneketjuja, muita koruja, ottaa tavaroita ilman lupaa ja tönkii paikkoja. vaikka ehdottomasti on kiellettyä menemästä toisten huoneisiin!!
kaiken huippu on se että tytön äiti jäi kiinni tietokoneeni luvattomasta käytöstä.
eipä oo omena kauas puusta pudonnu..
No ohhoh.. Säkään et taida saada lukittua huoneen ovea ? Mä saan vaan sillain että oon itte täälä sisäpuolella.. :/ Mä en kyllä ymmärrä tota, että henk.kohtasiin tavaroihin kajotaan !!!
Etkö sää saa laitettuu sun koneesee salasanaa tai jtn, et sinne ei pääse kukaan muu ?
Tän perheen 6v poika onneks osaa kysyy et saako käyttää mun tietokonetta :DD
Te hyvät au pairit, miksi katsotte vain itseänne ettekä ajattele asioita toiselta puolelta. Olen ollut au pairina ja tiedän myös sen puolen mutta nyt olen isäntäperheenä ja perheellä on oikeus tietää kuka asuu heidän luonaan. Voin hyvin tunnustaa että olen lukenut tytön päiväkirjaa ja saanut oikeasti tietää mitä tyttö ajattelee meistä ja lapsistamme. Yksikin tyttö kirjoitti 1,5 vuotiaasta lapsestamme että lapsi vihaa häntä!!! Voitte varmasti ajatella minkälainen olo tuli kun tällaista tekstiä lukee. Kun tietää mitä tyttö ajattelee on helpompi puhua hänen kanssaan ja saada ehkä virheelliset näkökulmat korjattua. Perheen pitää myös tietää minkälainen kaveripiiri on au pairilla! Sekä käyttääkö jotain ainetta! Kukaan tyttö ei mene itse kertomaan että ” olen ihan kunnollinen mutta aina silloin tällöin käytän ….” . Jos oikeasti on kunnollinen niin silloin ei ole mitään salattavaa omissa tavaroissaan. Tietysti esim. voiteet, korut yms. au pair voi laittaa paikkaan josta niitä lapset eivät saa helposti. Miksi muilla pitäisi olla kielletty menemästä au pairin huoneeseen kun muu talo on avoin au pairille! Ajatelkaa asiaa!!
Siis olen myos host aiti, en voisi kuvitellakaan etta tonkisin au pairini paivakirjaa! Siis jos et voi luottaa au pairiisi ilman etta loukkaat yksityissuojaa niin ehka kannattaisi harkita muunlaista lastenhoitomuotoa. Kyllahan etsiva loytaa eli varmaan on monenkin au pairin mielessa ja ehka paivakirjassa ei imartelevia huomioita ja mielipiteita hosteista ja heidan lapsista, mutta ei se oikeuta moiseen kaytokseen hosteilta!
Se etta lapsi menee au pairin huoneeseen ilma lupaa on aivan eri juttu ja varmaankin on hyva idea tallaisessa tapauksessa laittaa arvokkaammat tavarat, meikit yms. tavoittamattomiin. Ei tosin taida enaa toimia 11 vuotiaan kanssa...
Emme elä enää 1800- lukua jossa kaikkeen luotettiin. Nyt 2000 luvulla mukana:alkoholinkäyttö, huumeet, pillerit, rikollisuus, lapsiporno jne. Ei kehenkään voi luottaa ennen kun huomaa oman ”selvitysten” kautta että henkilö joka asuu perheessä on ”puhdas”. Älä sinäkään ole sinisilmäinen! Au pair penkoo meidän kaappeja aivan samalla tavalla kun minä hänenkin. Tiedän au paireja jotka käyttivät isäntäperheen äidin vaatteita kun eivät olleet paikalla tai pitivät juhlat kun perhe lomalla jne. Kuten aikaisemmin mainitsin jos henkilö on rehellinen ei hänellä ole mitään salattavaa.
Jos sinä pengot au pairisi kaappeja se EI TODELLAKAAN tarkoita sitä, että auppari penkoo sinun kaappejasi!!!!!!!!!
Oon ite au pairina ja ei tulis mieleenkään penkoa perheen tavaroita. Tietysti jo työn takia joutuu kaappeja availemaan ja joskus jopa penkomaan, että löytää etsimänsä, mutta esim. perheen äidin vaatekaappiin en ole edes katsonut, koska en tarvitse sieltä mitään. Silittämäni pyykitkin (siis äidin ja isän vaatteet) jätän lipaston päälle heidän itsensä kaappeihin laitettavaksi.
Toki mielessä on käynyt, että tutkitaankohan minun tavaroitani poissa ollessani, mutta en sitä kuitenkaan usko. Kyllä sen luottamuksen pitää syntyä jostain muusta kun toisen tavaroiden tutkimisesta. Ja useinhan ne "kaikkein syyllisimmät" eivät kirjoita päiväkirjaan, että tänään poltin pilveä lasten päiväunien aikaan sekä sovittelin hostin vaatteita, yms.!! HALOOO?? Oikeesti!! Nyt eletään tosiaan 2000-lukua, jollon toisen omaisuuteen kajoaminen ei ole luvallista!! Jokaisella on yksityisyyden suoja!!
avaa silmäsi.... nuori tyttö elämme 2000-lukua!!
en ole väittänytkään että kaikki penkovat kaappeja... tai käyttävät vaatteita tai pitävät juhlia. Haluan tietää varmasti että au pair on luotettava koska hänen käsissään on lapsemme kun emme ole kotona!!!
Ymmarran kylla etta haluat tietaa kenen pariin lapsesi jatat, mutta tuo menee jo loukkauksen puolelle jos paivakirjaa ja tavaroita pengot.
Itse en polta mtn, en edes tupakkia. Alkoholia juon silloin talloin ja sen voin perheellekin sanoa. En kayta nappeja, ruiskuja, nuuskaa. En imppaa.
Olen siis kaikinpuolin tavallinen ihminen..
Jos olisin teilla aupparina ja saisin tietaa etta olet penkonut tavaroitani niin se on samantien etta morjens! En jaisi taloosi hetkeksikaan.
Jos et voi ottaa selville muulla tavalla onko auppari kunnioituksen arvoinen niin miksi sina edes aupairia hankit!
Toivon todella koko sydamestani etta en ikina joudu tuollaiseen perheeseen kun sinulla on.
Ja niin, hyva hostmummy, elamme todellakin 2000 lukua, joten kayttaydyhan sen mukaisesti!
Toisten päiväkirjojen lukeminen on LAITONTA.. Se on yksityisyyden loukkaamista.. Toivon että jäisit kiinni siitä.
Säälin au pairianne/au pairejanne. Toivon että joudut vastuuseen teoistasi! Hyi olkoon millainen ihminen olet.
Vaikka olisi kuinka kunnollinen, ei välttämättä halua kaikkia tavaroitaan VIERAIDEN sinun kaltaisten uteliaiden kikkanokkien tutkivan OMIA tavaroitaan.. Mieti sitä!
*MitenJokuVoiOllaTuollainen?*
Vaikutat sairaalta ja neuroottiselta perheenäidiltä. Toivottavasti aupairinne tosiaan tonkii päivät pitkät sinunkin kaappejasi, jotta puntit saadaan tasan. Et varmaan itsekään haluaisi aupairinne lukevan sinun päiväkirjaasi, lastesi päiväkirjoja, tekstareitasi, vanhoja kirjeitäsi, tonkivan yöpöydän laatikoitasi, meikkipussejasi, tietokoneesi tiedostoja ja valokuvia jne., vai mitä?!? Mikä siis oikeuttaa sinut toimimaan niin?
Ja mitä luulet toiminnallasi saavuttavasi? Jos aupair joskus viikonloppuisin esim vetäisikin niin sanotusti perseet, mutta ei koskaan esiinny sinun nähtesi tai työaikana alkoholin vaikutuksen alaisena niin miten ihmeessä ottaisit asian puheeksi hänen kanssaan? "Miten lasten kanssa tänään meni? Btw, luin päiväkirjaasi ja kävi ilmi, että kokeilit jotain vettä vahvempaa viikonloppuna. Saat potkut." Näinkö? Antaisit kyllä todella lapsellisen ja moukkamaisen kuvan itsestäsi.
Tai entäpä jos kävisi ilmi, että aupairin ystäväpiirissä olisi jotain mielestäsi sopimatonta, mitä sille asialle voisit tehdä käräyttämättä itseäsi täydellisesti? Tuollainen uteliaisuus on kyllä oikeasti jo sairasta ja sinuna menisin peilin eteen kipin kapin tarkastamaan mikä hullu sieltä vastaan tuijottaa. Juttujesi perusteella taitaa nimittäin aupair olla se normaalimpi osapuoli perheessäsi.Jos minä käräyttäisin hostäidin tavaroideni tonkimisesta, lähtisin mitään varoitusta antamatta enkä kertaakaan murehtisi jäikö perhe sen takia pulaan. Kyllä tuo sen verran loukkaavaa käytöstä sinulta nimittäin on.
Ninnpä. Jos minä olisin aupparina perheessä ja siellä pengottaisiin luvatta tavaroitani tai luettaisiin päiväkirjaani, niin loppuisi se auppari homma siihen. Jotain rajaa sentään, siis hävytöntä hommaa!!
Oi että nää suomalaiset perheenäidit jaksaa olla rasittavia ! Juuri tän takia ei kannatakkaan mennä suomalaiseen perheeseen ulkomailla, ja okei monen muunkin takia.
Mulla esimerkiksi se etu että VAIKKA toi perheen äiti tai lapset lukisivat mun päiväkirjaa niin eivät ymmärtäisi sanaakaan kun se on suomea.
Mutta meillä kyllä on molemminpuolinen luottamus, mulla ei oo tullu mieleenkään mennä niiden laatikoille tai edes niiden huoneeseen ellen sitten hae jotakin ja hekin kunnioittavat omaa tilaani.
2000-lukuu, joopajoo.
Kummastippa on mummy02 hiljentynyt... Luulenpa, että jos au pairinne tietäisi, mitä teet hänen huoneessaan hänkin ottaisi ja lähtisi, niinkuin täällä monet olisivat tehneet. Lähtisin muuten minäkin!!
Eipas yleisteta! Olen vahintaan yhta kauhuissani kuin au pairit taalla mistaan paivakirjojen tms. nuuskimisesta ja viela sen oikeuttamisesta jollain paranoideilla tekosyilla! Mun au pairin tavaroita ei tongita.