"Huonojen" hampaiden valkaisu

Moro vaan.
Siis; rupeeko hammaslääkäri valkaisemaan hampaita, jos niissä on reikiä? Tai ei välttämättä etuhampaissa vaan jossain piilommassa. Vai pitääkö kaikki laittaa tiptop, ennenku valkasee hampaansa?
3721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kotikäyttöön tarkotetut tuotteet ei varmaan pysty tollasiin värjäymiin, jotka on jääny esim. hammaskorun ympärille?

Äänestä

Taidat olla se sama morsian, joka kyseli tätä taannoin tuolla hammaspalstalla. Jos et ole sama, käypä etsimässä (on pitkä ketju), ja jos olet se sama, käy silti päivittämässä tietosi.

Tiivistän kuitenkin prosessin: ensin hampaat tarkastetaan, sitten paikataan mahdolliset reiät, poistetaan hammaskivi ja hoidetaan ientulehdukset ynnä muut vaivat, sitten hampaat puhdistetaan mekaanisesti, ja sitten aikaisintaan kolmannella istunnolla päästään valkaisemaan.

Kotikonsteilla et valkaise mitään, vaikka mainostajat kuinka niin inttäisivät. Lääkärin kautta onnistuu kyllä.

Äänestä
  • Myös vanhat paikat kannattaa vaihtaa näkyviltä paikoilta, muuten ne jäävät näkyviin valkaisun jälkeen. Minulla on niin paljon synnynnäistä kiillevauriota hampaissa ettei valkaisua suositeltu tehtäväksi :(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleva morsmaikku kirjoitti:

Moro vaan.
Siis; rupeeko hammaslääkäri valkaisemaan hampaita, jos niissä on reikiä? Tai ei välttämättä etuhampaissa vaan jossain piilommassa. Vai pitääkö kaikki laittaa tiptop, ennenku valkasee hampaansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu