Kuinka toimii pilates painonpudottajana, tai lähinnä kiinteyttäjänä? Muuten mulla on hyvät elintavat ja ruokailutottumukset, paitsi että karkkia sun muuta mässyä tekee päivittäin mieli. Tulee sitä useimpina päivinä jotain hyvää vedettyäkin... Paha tapa, jolla korvasin tupakoinnin 8kk sitten. Mietin että pari tuntia vkossa pilatesta, karkkipäivä torstaille ja sit jos tunnin jaksais kävellä pari kertaa viikkoon.
Mittani ovat 162/57. Haluaisin takasin 54 kiloon. Häipyis ehkä tuo pömppämasu. Vatsalihaksiakin oon nyt jaksanu tehdä 200 päivässä. Toimiskohan?
Mittani ovat 162/57. Haluaisin takasin 54 kiloon. Häipyis ehkä tuo pömppämasu. Vatsalihaksiakin oon nyt jaksanu tehdä 200 päivässä. Toimiskohan?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olet selvästi sokeririippuvainen ja vaikka väität että sulla on hyvät ruokailutottumukset niin luulisin että syöt paljon hiilihydraatteja joita et edes ymmärrä sokeriksi. Ne kuitenkin ovat elimistölle samaa hyvää sokeria kuin karkeissakin. Ajattele, että viljoissa ja perunoissa ja riiseissä on tärkkelystä ja ne on helppoa sokeria.
että lopetan sen mässyn syömisen. Lähinnä nyt kiinnostaa tuo pilates, kun jotenkin se vaikuttaa niin löysältä touhulta...
Voihan pilates spinningiin ja muihin hikilajeihin verrattuna vaikuttaa löysäilyltä, mutta kokeilepa muutama kerta esimerkiksi "satasta" (googlaa), kyllä siinä vatsalihakset saavat kyytiä!
Pilates ei siinä mielessä poikkea muista lajeista, että sen kiinteyttävä vaikutus riippuu täysin siitä, kuinka usein sitä harrastat ja liikkeitä teet. Pilates vaikuttaa kehon syviin lihaksiin, joita on vaikeampi harjoittaa kuin pinnallisia. Ahkerat lajin harrastajat tunnistaa hyvästä ryhdistä ja tasapainosta, ja ryhdikäs vartalo näyttää aina hoikemmalta kuin huonoryhtinen.
Suosittelen, että käyt kokeilemassa - kesällä on monilla tanssi- ja liikuntafirmoilla lyhytkursseja, jotka eivät paljon maksa. Pilatesta ei kannata aloittaa omin päin, koska vain ohjaajan avulla saat selkoa siitä, miten liikkeet tehdään oikeaoppisesti ja mihin lihaksiin ne vaikuttavat.