Osaisiko joku sanoa, onko tai tuleeko puolisolla olemaan oikeuksia siihen asuntoon, jonka toinen hankkii itselleen omaksi asunnokseen "asumuseron" aikana, mutta avioeroa ei ole vielä haettu?
Asumuseron aikana hankittu omaisuus
New Life
83712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Päivästä jolloin olette jättäneet erohakemuksen käräjäoikeuteen eli se päivä on osituksen tilipäivä eli sen hetkinen omistus, tilit ja rahat.
Avioeron harkinta-aikana jos vaikka toinen kuolee, niin toinen ei voi periä mitään kuolleelta osa-puolelta! Vaikka toinen saisi lottovoiton, niin toisella ei ole avio-oikeutta lotto voittoon!
Joten ymmärrät varmaan, että harkinta-aikana ostettu asunto ei kuulu enää puolisosi avio-oikeuden piiriin.
Ap. tarkoittaa, että puolisot asuvat erillään, mutta avioeroa ei ole haettu ts. harkinta-aika ei ole alkanut. Silloin ei ole vielä ositusperustetta paitsi siinä harvinaisessa tapauksessa, että asumusero on tuomittu jossain muussa maassa.
Varsinaiseen kysymykseen en ota kantaa.
Mieheni teki exänsä kanssa paperilla sopimuksen, missä todettiin että miehen poismuuttopäivästä eteenpäin hankittu omaisuus ei kuulu osituksen piiriin. Eroa ei oltu haettu vielä silloin. Nyttemmin ero on haettu ja tullut voimaan, mutta ositus on edelleen tekemättä (eikä ole minun asiani milloin sen saavat tehtyä).
- vastauksestasi, tätä vaihtoehtoa mietin myös, tosin tuskinpa palataan enää yhteenkään, joten lienee viisainta laittaa ero vireille samalla kertaa.
Todellakin viisasta, sillä avio-oikeudesta vapaata omaisuutta on vain se, joka on saatu tai hankittu "sen jälkeen, kun avioeroa koskeva asia on tullut vireille" (avioliittolain 90 §, 1. mom.). Lisäksi pitää huomata, että jos pohditte asiaa edestakaisin, niin sama pykälä jatkaa "Poiketen siitä, mitä 1 momentin 2 kohdassa säädetään, toisella puolisolla on kuitenkin avio-oikeus kohdassa tarkoitettuun omaisuuteen, jos avioeroa koskeva asia on rauennut muusta syystä kuin sen vuoksi, että puoliso on kuollut asian vireillä ollessa."
Eli asumusero tai muu omatoiminen harkinta-aika ei katkaise avio-oikeuden määräytymistä, jos avioeroasiaa ei ole laitettu virallisesti vireille. Ja jos annatte eron raueta, virallisena harkinta-aikanakaan hankittu omaisuus ei ole avio-oikeudesta vapaata.
kaverilleni kävi juuri tosi hyvin! hän ja ent. siippansa eivät saaneet virallista eroa vireille lainkaan, vaikka asuivat eri osoitteissa ja vihoissa jo pari vuotta. nyt ent. siippa kuoli ja kaverini saa hänen omaisuutensa!
jee!
itselle tuli kyllä mieleen, etten ikimaailmassa jättäisi eroa hakematta. en haluaisi entisen miehen saavan minulta mitään, kun en kaipaa häneltäkään mitään...
No teillä on kyllä jo kyse siitä ettei edes rakasta sitä puolisoaan, jolloin ei kai ole muuta vaihtoehtoa kuin erota.
Rakastan vaimoani, mutta olemme asumuserossa saattaaksemme edes omat ajatuksemme kasaan ennen kuin pohdimme miten voisimme jatkaa yhteiselämää.
Erossaolo sattuu, mutta kun niin sattuu yhteiselokin, joskin kenties toisin kuin niillä jotka vihaavat tai eivät voi sietää puolisoaan.
Yhteiselo voi olla vaikeaa jollei saa sanotuksi ja osoitetuksi mitä tuntee ja ajattelee, vaan pelkää ja siksi toimii päinvastoin.
Jollei teillä ole avioehtoa myös asumuserossa hankittu omaisuutenne on avio-oikeuden alaista.
Jos-tai-kun sitten eroatte, avio-omaisuutenne jaetaan. Enemmän omistava maksaa tasinkoa vähemmän omistavalle. Käytännössä puolison oikeudet asuntoon voivat olla vain sitä, että jos olet enemmänomistava ja joudut maksamaan tasinkoa puolisollesi, voit joutua realisoimaan asuntosi siitä selvitäksesi.
Jos teillä on kaksi eri asuntoa, jotka suurinpiirtein saman arvoisia, ei ero sinua ulkoruokintaan aja, eikä puolisosi voi päättää että haluaakin sen sinun asuntosi.