rypsiöljy.

huomasin juuri kun vihanneksia paistoin, että rypsiöljyssä on 900kcal/100 g! jos laittaa teelusikallisen niin siitä tulee jo melkein 150 kcal!

tämä on varmasti tyhmä kysymys, mutta haihtuuko sitä öljyä mihinkään vai imeytyyköp se ihan kokonaan niihin vihanneksiin?

pystyykö vihanneksia paistamaan jollain muulla tavalla terveellisemmin ilman minkäänlaista öljyä vai kannattaisko sitten laittaa mielummin vaikka margariinia 1 tl niin ei tulisi kaloreita niin paljon?
33965
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Öljy on 100-prosenttista rasvaa ja siksi siinä on paljon kaloreita, mutta sen teelusikallisen lisääminen on terveellistä, ja jopa laihduttajallekin välttämätöntä. Sen verran on pakko viestiäsi korjata, että teelusikallisessa on vain noin 35-40 kcal, ja vasta ruokalusikallisessa (= 3-4 tl) lähempänä mainitsemaasi, eli 120 kcal.

Eli sen teelusikallisen lisääminen ei merkittävästi nosta päivän kalorimäärää. Jopa Painonvartijoissa, joissa ehkä ollaan jopa hieman "rasvakammoisia", minimimäärä on 2 pistettä rasvasta eli 2 ttl öljyä päivässä. Siinä on 70 kcal.

Margariini on epäterveellisempää kuin rypsiöljy, joten tuota öljyteelusikallista ei kannata jättää pois. 30-40 kcal lisää välttämättömästä rasvasta ei kenenkään dieettiä kaada, vaikka kuinka vähäkalorista tavoittelisi. Se auttaa rasvaliukoisten vitamiinien imeytymisessa, ja on välttämätöntä yös mm. hiuksille ja iholle. Siinä ei ole 150 kcal:ia/teelusikka, kuten kirjoitat. Ruokalusikallista tuskin kasviksiisi kerralla kuitenkaan laitoit. Eli voit olla huoletta!

Äänestä

sulla on aika iso teelusikka, norm. teelusikallinen öljyä painaa 5g.

Äänestä

keinolla oikein meinaat laihduttaa kun et edes pientä määrää rypsiöljyä uskalla syödä?

Laihdutus on hyvä asia, jos on ylipainoa. Mutta välttämättömistä rasva- ja aminohapoista luopuminen ei ole enää järkevää. Ei se auton moottorikaan ilman öljyä toimi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitähä? kirjoitti:

huomasin juuri kun vihanneksia paistoin, että rypsiöljyssä on 900kcal/100 g! jos laittaa teelusikallisen niin siitä tulee jo melkein 150 kcal!

tämä on varmasti tyhmä kysymys, mutta haihtuuko sitä öljyä mihinkään vai imeytyyköp se ihan kokonaan niihin vihanneksiin?

pystyykö vihanneksia paistamaan jollain muulla tavalla terveellisemmin ilman minkäänlaista öljyä vai kannattaisko sitten laittaa mielummin vaikka margariinia 1 tl niin ei tulisi kaloreita niin paljon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu