Huonosti menee

Miten te selviätte makeanhimosta? Minulla on muutamana viime päivänä mennyt hyvin alkanut laihdutus överiksi... Millä keinoin selätätte makeanhimonne? Miten torjutte kiusaukset?
8570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mietin ihan samaa. mulla kans tänään ja eilen vaivannut hirveä makeanhimo ja siihen syöminen ovat varmasti tuoneet jo menetetyt kilot takasin.. mulle on sanottu, että kun keksii jotain muuta tekemistä tai jotain, mut eipä ole mua ainakaan auttanut

Äänestä

samanlainen! makeiset ovat mulle kuin huumetta! MUTTA jos saat itsesi jollain tavalla motivoitua niin kyllä se siitä lähtee, eka viikko on hankala! itselläni silmissä kiiltää elokuun etelänmatka, joten aina kun tekee mieli herkkuja niin aattelen itseni uimapuvussa, tietysti hoikempi minä! :) nyt olen pysytellyt hyvällä tiellä kuukauden verran ja neljä kiloa lähtenyt! :) tsemppiä kaikille jotka painivat joka päivä itsensä kanssa!! :D

Äänestä
  • ehkä viikon hirveä himo,en ostanut kotiin mitään karkkeja,leivoksia.aina kun himo yltyi melkein sietämättömäksi,hedelmä salaattia naamariin..nyt ei edes ole suurempaa himoa.

    Äänestä

  • ehkä... kirjoitti:

    ehkä viikon hirveä himo,en ostanut kotiin mitään karkkeja,leivoksia.aina kun himo yltyi melkein sietämättömäksi,hedelmä salaattia naamariin..nyt ei edes ole suurempaa himoa.

    Mä keskin vajaan kuukauden 700kcal/ päivässä, ja se todella oli KAMALA vaihtoehto. Ei mulla ollut nälkä eikä mitään, sillä söin kauna, jauhoin ruuan suussa todellakin velliksi asti jne.. :)

    Painoni on ollut kokoajan sama 68. Viitisen kiloa vielä pitäis saada putoamaan. Mitään ei ole tapahtunut.. Muutama päivä takaperin *reps*. Söin kilon persikoita ja mässyttelin pitkin päivää ruisleipää gouda-juustolla yms. Tiedän, olen onnellinen siitä, että en suklaaseen yms ratkennut, mutta olo oli silti kurja. Monta päivää sitten olen sortuillut iltamässäilyyn (ruisleipää lähinnä..) Mutta eilen kävin vaa'alla. Painoni vähän vajaa 67kg! Eli elimistölle tekee ihan hyvää pitää välillä karkkipäivää!
    Ps. Eilen- ja tänäaamuna haukkasin omena-kanelimuffinssin, oikean kaloripommin, ja jatkan sitten loppupäivän normaalisti. Toki tähän loppuu mässyttely, mutta todella täytyy luoda itselleen terveellinen ruokavalio, johon KUULUU pienet herkut aina välillä. Sitä jaksaa noudattaa. :) Ja se paino, mihin sillä sitten päätyykään, on sinulle se oikea paino.

    Äänestä

ovat seuraavat...eli: purukumi suuhun tai sokerittomia nameja :) auttaa tosi hyvin, tai sit pepsi maxia yms. Vaik mulla ei kauheesti herkkuja tee mieli kun syön niin niukasti hiilareit... Hiilihydraatit pistää himottaa mässyjä. Mut kerran viikos(jos tekee mieli) on lupa vetää iha nii paljo ja ähkyy jos mieli tekee. Paino ei nouse, aineenvaihdunta ottaa kyytii. Nesteit kertyy pariks päiväks, mut sit neki hävii ja paino putoo.
Ootko ajatellu kromia? sehän on makeanhimoon oiva apu... Mut kannattaa vähentää hiilareiden syöntii, se auttaa. tsemppiä!!

Äänestä

vähähiilihydraattista ruokavaliota niin pääsee kokonaan eroon makeanhimosta. Ei tarvitse enää taistella sokereita vastaan kun makukin jo ällöttää.

Äänestä
  • Kas kummaa kun minä syön leipää,pastaa, ym ja minulla ei ole minkäänlaista makean himoa vaikka hiilareita syön. Makean himo katoaa itsestään (kuten minulla) kun laihduttelee aikansa,oli se keino mikä tahansa.

    Äänestä

Pari teelusikallista hunajaa, tai lämmin karjalanpiirakka oivariinilla. Nam! Parempaa kuin karkki.

Makeanhimon iskiessä kannattaa ottaa siitä vatsamakkarasta kiinni. Kun tarpeeksi inhoaa läskiä, niin ei tee mieli herkutella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laihduttaja. kirjoitti:

Miten te selviätte makeanhimosta? Minulla on muutamana viime päivänä mennyt hyvin alkanut laihdutus överiksi... Millä keinoin selätätte makeanhimonne? Miten torjutte kiusaukset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu