Työntekijän

Työnantajalla on oltavaa varmuus, että tehtävään valittu työntekijä tienaa työllään palkkansa sivukuluinen ja hiukan voittoa. Yritysriskit on minimoitava.
8250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kun otan työkkäritä työttöimä ilmaistöihin, näin sosialisoin yritysriskit.

Äänestä
  • Tuskin ihan herkästi palkataan, jos on työasenne tuollainen!

    Äänestä

  • jatka samoin.. kirjoitti:

    Tuskin ihan herkästi palkataan, jos on työasenne tuollainen!

    Mikä työasenne? Minähän olen yrittäjä ja minulle tehdään töitä.

    Jos ei miellytä ilmais- tai halpistyö, ei muuta kuin karenssia.

    Äänestä

  • kaaleppi kirjoitti:

    Mikä työasenne? Minähän olen yrittäjä ja minulle tehdään töitä.

    Jos ei miellytä ilmais- tai halpistyö, ei muuta kuin karenssia.

    Jos kohtelet työntekijöitä tuolla tavalla niin yritystoiminta loppuu kyllä nopeasti. Alkavat työkkärissäkin tajuta millainen mulkku olet eivätkä anna enää ilmaistyövoimaa sinulle.
    Jos työttömällä on hyvä työhistoria ja sinä heittelet niitä mielivaltaisesti karenssille niin loppuu tuo leikki lyhyeen.

    Äänestä

...periaate siis oikeuttaa ottamaan joitakuita tekemään PALKATTA niitä hommiasi, sitäkö olet ajamassa takaa ?

No, ei huolta, itselläni kuten monella on vuosien CV, josta osaamiset ja suoritukset löytyy siististä rivistä.

Oletko kuullut yrittämisen riskistä ?

Äänestä

Eikös se ole niin, että yrittäjälle kuuluu yrittämisen riski? Ei se työntekijälle kuulu. Yrittäjäriskiin kuuluu myös se, että osaa valita työntekijänsä.

Sinähän olet panemassa koko ideologian päälaelleen.

Äänestä

EI kannata olla yrittäjä jos ei osaa pysty johtamaan firmaa voittoa tuottavasti. Monet muutkin asiat kuin työntekijän kyvyt ja ahkeruus ratkaisevat kannattavuuden. Kaikkein tärkeintä on johtamistaito, se on kaiken a ja o. Yrittäminen on aina riski, työntekijä tekee vain sen työpanoksen josta sopii työsopimuksessa, muut huolet jäävät yrittäjälle.

Äänestä
  • Näinä päivinä on voinut yrittäjän riskit ulkoistaa halpatyövoimalle.

    Voi esimerkiksi käyttää vuokraorjaa tai hankkia muutaman oman työkkäristä. Ne voi sitten vaikka heittää roskiin kun ei enää naamat miellytä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


on tuotettava kirjoitti:

Työnantajalla on oltavaa varmuus, että tehtävään valittu työntekijä tienaa työllään palkkansa sivukuluinen ja hiukan voittoa. Yritysriskit on minimoitava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu