Hei!
Minulla on poskessa noin 3-4mm luomi. Miten olisi helpoin päästä eroon siitä ja pienimmällä jäljellä mutta myös suht halvalla. Jotenkin tuntuisi tyhmältä mennä terveyskeskukseen noinkin pienen asian takia. Leikataanko tuollaista edes helpolla ja viitsiikö sitä mennä näyttämään?
Minulla on poskessa noin 3-4mm luomi. Miten olisi helpoin päästä eroon siitä ja pienimmällä jäljellä mutta myös suht halvalla. Jotenkin tuntuisi tyhmältä mennä terveyskeskukseen noinkin pienen asian takia. Leikataanko tuollaista edes helpolla ja viitsiikö sitä mennä näyttämään?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis ei lähde muuten pois kuin leikkaamalla.
Terkkamaksu siitä menee jos tk.lekuri poistaa.
Mutta jos siihen tarvitaan leikkaussalia maksaa se hiukka enemmän.
Ei sitä postetä kovin vähällä,voithan sinä sanoa että se on muuttanut väriä.
Sanot vaikka aikaa varatessasi että minulla on tummaksi muuttunut luomi poskessa,tai jotaki sinnepäin.
Kasvot kun on aika arka alue kun niissä on paljon hermoja,mutta kuka estää kysymästä.
Luomet ovat persoonallista. Ilman sitä et olisi. ja jos haittaa niin peiteväriä rutkasti vaan!!! :)
Tästä kyllä on jo monen monta vuotta aikaa mutta kerronpa silti.
Sillon kun olin n.20v, halusin luomen pois mun poskesta kun inhosin sitä. Terveyskeskuksessa se poistettiin ja siitä ei kyllä jäänyt rumaa arpea, aika huomaamaton arpi on.
Nykyään kun on niin paljon potilaita ja jonoja, niin luomen leikkaukseen ei pääse ihan noin vaan. Riippuu tietysti paikkakunnasta missä asuu.
Eivät tk:ssa leikkaa "helpolla" ellei luomesta ole todellista haittaa (siis muuta kuin kosmeettista). Arpi voi myös olla rumempi kuin itse luomi, varsinkin jos tk-lääkäri sen poistaa. Joillekin ihmisille luomen tilalle kasvaa kohonnut arpipatti. Tk-lääkäri ei ole mikään plastiikkakirurgi joten lopputuloksesta ei ole takuuta.
Tumman luomen saa poistettua laserilla esim. yksityisessä sairaalassa, halpaa se ei kyllä ole.
Moi
Mulla on kokemusta luomen poistamisesta. Vuos siitä ny on kulunu ja arpi on pysyny siistinä, aika nätti, ei edes huomaa sillee.
Halusin mennä plastiikkakirurgialle, koska se sijaitsi poskessa. se oli 9mm:llin kokonen ja kaikki suju hyvin.
Seuraavaks oon harkinnu meneväni silmien laserleikkaukseen...