Mietiskelyä

Mieheni vaatimuksesta asuvat lapset toinen minun ja toinen hänen luonaan. Näin jälkikäteen mietin, että vaikka ratkaisu oli lasten mielestä ok hänen suurin motiivi oli välttää elatusmaksut.
Oikeudenmukaisuus ei tässä kuitenkaan täyty, koska hänellä on miltei tuplatulot ja luonani asuva lapsi joutuu jatkuvasti sen eteen, että toinen saa enemmän.
Kaipa tässä olisi sitten kyse omasta oikeudentajusta, jota ei näemmä hänellä lapsilleen riitä, itse en ole koskaan mitään vaatinut.
5616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

näyttää jotenkin epäuskottavalta.
En todellakaan voi uskoa että miehesi olisi niin laskelmoiva ja kohtelisi lapsiaan noin eriarvoisesti.

Äänestä
  • ..asia on juur noin...en varmasti siitä edes välittäisi ellei lapsi itse siitä jatkuvasti kyselisi... voihan se olla, että jätetty mies saa noin jonkinlaisen "taloudellisen" kostoasetelman, ainoa vain, että ei se minua henkilökohtaisesti haittaa. Lapsia, niin kauan kuin heille tehdään vääryyttä puolustan kyllä siihen asti kunnes itse siihen kykenevät.

    Äänestä

Mieti myös sitä että miksi ihmeessä "sinun" pitäisi päästä osille exän paremmista tuloista ?
Tosin tätä elatusmaksujen tarkennusta siihen tarkoitukseen usein käytetään. Ajankohtainen kysymys; Olisiko sinulla mahdollisuus saada häneltä loma-elarit ? Hänellähän on "hirveä" kasa rahaa ennen kesälomia ja se se vasta onkin mielestäni tosi epäreilua.

Äänestä
  • En todellakaan itselleni mitään tahdo, päinvastoin olen naimisissaoloaikana hänen muutaman isohkon menon rahoittanut, ne vain "unohdettiin" osituksessa, koska en viitsi riidellä. Itselleni en ole KOSKAAN mitään pyytänyt tai rahaa lainannut edes avioliiton aikana. Lähinnä harmittaa se, kun yritän vastailla lapselle, joka luonani asuu miksi isä ei häntä muista, miksi isä ostaa eriarvoisia syntymäpäivälahjoja, miksi isä poikkeaa sovituista viikkorahoista toisen eduksi, kyllä minä tiedän, että vaikka hän "kiltti" mies on, niin tunneäly on nollatasoa... kuulen myös kysymyksiä siitä miksi minä kohtelen tasapuolisesti ja siitä olen iloinen, koska molempien kohdalla olen siihen pyrkinyt.

    Äänestä

  • Mietiskelevä.... kirjoitti:

    En todellakaan itselleni mitään tahdo, päinvastoin olen naimisissaoloaikana hänen muutaman isohkon menon rahoittanut, ne vain "unohdettiin" osituksessa, koska en viitsi riidellä. Itselleni en ole KOSKAAN mitään pyytänyt tai rahaa lainannut edes avioliiton aikana. Lähinnä harmittaa se, kun yritän vastailla lapselle, joka luonani asuu miksi isä ei häntä muista, miksi isä ostaa eriarvoisia syntymäpäivälahjoja, miksi isä poikkeaa sovituista viikkorahoista toisen eduksi, kyllä minä tiedän, että vaikka hän "kiltti" mies on, niin tunneäly on nollatasoa... kuulen myös kysymyksiä siitä miksi minä kohtelen tasapuolisesti ja siitä olen iloinen, koska molempien kohdalla olen siihen pyrkinyt.

    Kun tunneäly kateissa, seuraa juuri tuollaista ja
    se menee sitten vähän mielialan mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elatusmaksuista kirjoitti:

Mieheni vaatimuksesta asuvat lapset toinen minun ja toinen hänen luonaan. Näin jälkikäteen mietin, että vaikka ratkaisu oli lasten mielestä ok hänen suurin motiivi oli välttää elatusmaksut.
Oikeudenmukaisuus ei tässä kuitenkaan täyty, koska hänellä on miltei tuplatulot ja luonani asuva lapsi joutuu jatkuvasti sen eteen, että toinen saa enemmän.
Kaipa tässä olisi sitten kyse omasta oikeudentajusta, jota ei näemmä hänellä lapsilleen riitä, itse en ole koskaan mitään vaatinut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu