H&M:n vaatekoot?

FrozenCorpse

Onkos kellää mitää tietoa, millainen on ko.puljujen kokotaulukot? Ostin tuolta topin kokoa XS, mutta sekin tuntuu melko reilulta päälläni, vaikka yleensä XS on yläosissa se oikea koko. XXS:sää ei ollut sitten siinä toppimallissa, jota halusin ja muut mahdolliset kuteet sitten olivatkin väärää mallia tai jotain karseita muotirättejä. Käyn muotivaateliikkeissä harvoin ja silloinkin sieltä jää käteen 1-2 perusyläosaa/hiuslenkkejä/hengettömiä..

8

2527

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henkkamaukasta

      Kävin Henkkamaukassa vähän aikaa sitten ja miten minulla oli sellainen olo, että heillä on koot kasvaneet. XS ei ollutkaan enää niin pieni, kuin ennen. Enkä minä ole kutistunut.

      Toivottavasti oli vain harhaa. Ehkä vaatteiden malli hämäsi.

      Oletteko muut huomanneet samaa?

      • viimeksi

        Viimeksi kun siellä asioin niin ainakin S koko on isontunut. Ennen pystyin miettimään ottaako S:n vai XS:n nyt saa suoraan etsiä XS:n


    • isompaan päin

      Ennen koko M tarkoitti numerokokoa 38/40, nykyään teinikaupoissa koko M vastaa numerokokoa 40/42.

      On ollut varmaankin pakko muuttaa kirjainvastaavuuksia ettei pullamahateinarille tule paha mieli kun on pakko ostaa L-kokoa... samalla logiikalla minä joudun ostamaan teinikaupoista koon D liivit vaikka mitattu ja muissa kaupoissa täsmäävä liivikokoni on B75... onko joku "petite"-mitoitus vai tuleeko taas teinille paha mieli kun joutuu ostamaan A-kuppia ;D

      Samahan se on mitä kirjainkokoa käyttää kunhan vain saa oikean kokoiset vaatteet. Hankalaa sinänsä ääripäässä kun oma koko katoaa täysin kokomuutoksen takia, otan osaa.

      • LadyFIT22

        Olet vissiin justiisa itse päässyt yli omasta teini-iästäsi...ainakin luulet niin.. x) tulee niin tarkkaa tietoa.. ;D


      • isompaan päin
        LadyFIT22 kirjoitti:

        Olet vissiin justiisa itse päässyt yli omasta teini-iästäsi...ainakin luulet niin.. x) tulee niin tarkkaa tietoa.. ;D

        Nipin napin ;D mutta en näin päälle kolmikymppisenä näe mitään järkeä ostella kausivaatteita liian kalliilla - se raha säästyy sitten muihin turhuuksiin. Toki olen sisäisesti teini, toivottavasti ikuisesti. Ulkoisesti ikä vähän rajoittaa koska liian nuorekas pukeutuminen näyttää säälittävältä. Onneksi on kultainen keskitie olemassa.

        Ennen sopi henkalla koko S, nykyään S on vähän väljä mutta XS taas aavistuksen tiukka. Ja myyjältä kysyin syytä eli M-koko vastaa nykyään 40/42 vaikka se on ennen ollut 38/40.


      • varmaan
        isompaan päin kirjoitti:

        Nipin napin ;D mutta en näin päälle kolmikymppisenä näe mitään järkeä ostella kausivaatteita liian kalliilla - se raha säästyy sitten muihin turhuuksiin. Toki olen sisäisesti teini, toivottavasti ikuisesti. Ulkoisesti ikä vähän rajoittaa koska liian nuorekas pukeutuminen näyttää säälittävältä. Onneksi on kultainen keskitie olemassa.

        Ennen sopi henkalla koko S, nykyään S on vähän väljä mutta XS taas aavistuksen tiukka. Ja myyjältä kysyin syytä eli M-koko vastaa nykyään 40/42 vaikka se on ennen ollut 38/40.

        No ehkä H&m on muuttanut M-koon vastaamaan kokoa 40/42 koska se on mun käsittääkseni virallinen määritelmä M-koolle.. Vaikka eri valmistajat saavat käyttää millaisia kokoja haluaa.. Siis toisella valmistajalla koko S saattaa tarkoittaa 34/36, mutta yleensä se on 36/38.

        Mielestäni on outoa kun kaikki väittävät että h&m:n liivit on normaalia pienempiä. Itselläni on h&m:llä käynyt 70 B mutta muilla valmistajilla kokoni on yleensä 65 C. Varmaan h&m:llä on sitten keskimääräistä tiukemmat ympärykset...


    • uudet mitat

      Henkka & Maukka - ketju ei ole ainoa, joka käyttää tuota tekniikaa, eli länsimaisten ihmisten läskistyessä, mitoitusta väljennetään.
      Tätä samaa tekee kaikki muutkin ketjut ja valmistajat.

      Jaa että mistä tiedän? Satun olemaan töissä erään maahantuojan palkkalistoilla, ja tiedän ihan käytännön faktaa.

      Tuote myy paremmin, kun pullukka tuntee olevansa kokoa "M tai L", eikä tarvitse ostaa vaatetta mitalla "XL". Näin se vaan menee se meidän aivotoiminta.

      • tangot huutavat tyhjyyttään

        kun oikeasti xs-kokoinen tahtoisi ostaa vaatteita. Xs roikkuu päällä, kun se on tosiasiassa s.

        Eipä sillä, onnistuin pitkästä aikaan löytämään Seppälästä housut, jotka olivat minulle liian pienet. En tietenkään ostanut niitä, mutta jäin oikein haavi auki, että voiko tämä olla tottakaan. Kokoa suuremmat olivatkin sitten täydelliset. Yleensä saan kahmia surutta käsivarrelleni kaikki 32-koot tai ylipäätään pienimmät ja yrittää puvustaa itseni niillä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      8
      1625
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1078
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      926
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      69
      809
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      778
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      75
      741
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      676
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      651
    9. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      647
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      609
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      588
    12. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      56
      575
    13. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      109
      545
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      42
      524
    16. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      48
      509
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      509
    18. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      503
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      488
    20. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      483
    Aihe