voiko asuntovaunua vetää autolla jossa on irroitettava vetokoukku vai pitääkö vetokoukun olla kiinteä?
irroitettavalla vetokoukulla vaunun vetäminen
ptk67
44970
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kunhan auton/koukun vetokyky ja vaunun paino ovat linjassa.
Irrotettava vetokoukku on aivan yhtä luotettava kuin kiinteäkin, kunhan se on kytketty oikein.
Jos vetoasiat eivät selviä auton rekisteriotteesta, voit kysyä katsastuskonttorilta, he näkevät tietokannastaan auton rekisterillä mitä siellä tarkalleen sanotaan. Saman automerkin ja -mallinkin sisällä saattaa olla eroja sallituissa vetokiloissa.
Sillä ei ole merkitystä että kummankotyyppinen koukku on autossa. Tietysti kuskin pitää joka kerta erikseen varmistua, että koukku kiinnittyy kunnolla autoon. Jos tuntuu epävarmalta, niin silloin ei lähdetä vetämään mitään.
Vetokoukussa pitää myös löytyä valmistajan kilpi/tarra josta selviää koukun maksimivetokilot.
Jos pikakiinnityksellä oleva vetokoukku peittää takarekkarikilpeä, on se poistettava aina paikaltaan kun ei vedetä mitään. Kiinteää koukkua ei taas vastaavasti saa asentaa siten että tunnukset peittyvät. Yleensä on silloin helpompi siirtää kilpeä.
Mulle laitettiin just Graqnd Sceniciin Kovilin irroitettava koukku. Ei siihen kait ois kiinteetä koukkua nopeella aikataululla ja kohtuuhinnalla tarvikkeena saanukkaan? Vetää saa koukulla autolla 1300 kg ja koukulla 1500 kg, aisapainoa saa koukkuun laittaa "vain" 75 kg. Se kannattaa huomioida!
Koukun kiinnityssysteemi on sellainen ettei sitä voi edes väärin laittaa, joten irtoamisesta ei ole pelkoa. Vaunua on vedelty koko kevät. Itseasiassa irrotettava on hyvä ei ole tiellä ja sotkemassa housunlahkeita kun ottaa pois kun ei tarvita.
........ei ole tiellä ja sotkemassa housunlahkeita.......
Tulipa mieleen tuosta lauseestasi, että vaunuissa on kahdenlaisia vetopäitä. Perinteinen vetopää jota tarvii voidella samoin koukun vetokuulaa. Sitten on tämä uudempi ns. kitkavetopää jota ei saa voidella ollenkaan ja jos koukun vetokuulassa sattuu olemaan rasvaa sekin on siivottava tarkkaan pois ennen kykemistä.
Minullakin on kahdenlaisia perässävedettäviä laitteita, toisessa tarvii voidella ja toisessa ei saa voidella.
Ennen kun vetokoukut oliovat pääasiassa kiinteitä ja vetopäät voideltavia, laitettiin tyhjään koukkuun muovinen/kuminen suojus estämään itsensä sotkeminen.