Apinoidut paikannimet

-THH-

Jokainen joka on käynyt Tukholmassa huomaa, että siellä on useita kaupunginosia ja katuja, jotka ovat tismalleen samannimisiä kuin Helsingissä, siis tietenkin ruotsinkieliset nimet. On mm Ladugårdet, Djurgården, Haga ym. Tukholman keskusta on jaettu itä- pohjois- ja etelä-Malmin kaupunginosiin.

Tietääkö joku asian historiaa? Onko Helsinki suoraan apinoinut Tukholmasta monien kaupunginosien nimet vai onko jokin muu historiallinen syy minkä takia sattuu olemaan just saman nimisiä kaupunginosia.

Djurgårdenista, eli Eläintarhasta, tuli kylläkin mieleen, että mahtaneeko Tukholma olla apinoinut sen nimen taas Berliinistä, jossa on Tiergarten, joka on samanlainen puisto ja metsä kuin Tukholman vastaava.

9

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kimeä kikattaja

      Espoon paikkannimi Westend matkii Lontoon vastaavaa nimeä. Hih! Espoon Westend! Päästän kimeän kikatuksen.

      • Vestentttiläinen

        Nytkö sen vasta keksit?? Westend on ollut siellä Tapiolan ja meren kainalossa jo kauan...


    • nooooo

      Onhan siirtolaiset vieneet paikannimiä mukanaan, mutta voisiko esim Eläintarha nimi tulla siitä, että paikalla on ollut eläintarha jne.

      • kaavailu

        Eläintarhan alueelle suunniteltiin elukkatarhaa, mutta se ei toteutunut (kuten ilmeisesti ei musiikkitalokaan näillä näkymin). Siitä nimi.


    • apinamatkija

      Helsingin Forumin nimi on matkittu Rooman Forumista.

      • Keijjoinen

        En usko! Forumin nimi on apinoitu varmasti tästä suomi24.fi Forumista!!!!


    • on kopioita

      Nimi Helsinki on kopioiden muodostettu seuraavasti: Tavu hel on Helvetian (Sveitsi latinaksi), sin on Singaporen eka tavu ja ki on Kiinan eka kirjaimet.

    • Helsinki perustettiin aikoinaa Ruotsin kuninkaan käskystä vuonna 1550. Joten ei varmaan suuri yllätys, että Helsingissa ja Tukholmassa on nimiyhtäläisyyksiä.

    • joka kunnassa

      Johtuisiko siitä, että vähän joka maassa kun sattuu olemaan latoja, eläintarhoja, hakoja ja malmeja?

      Miksi miltei joka kunnassa löytyy Paskalampi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1461
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1039
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      660
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe