Jeesukselta vaaditaan merkkiä, Mark.8:11-13

JEESUKSELTA VAADITAAN MERKKIÄ
Mark. 8:11-13
(Rinnakkaisteksti: Matt. 16:1,4)
---
8:11 Ja fariseukset lähtivät sinne ja rupesivat väittelemään hänen kanssaan ja vaativat häneltä merkkiä taivaasta, kiusaten häntä.

8:12 Niin hän huokasi hengessään ja sanoi: "Miksi tämä sukupolvi vaatii merkkiä? Totisesti minä sanon teille: tälle sukupolvelle ei anneta merkkiä."

8:13 Ja hän jätti heidät ja astui taas venheeseen ja lähti pois toiselle rannalle.

6

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fariseusten vaatimukset käyvät yhä uhkaavimmiksi.
      Nyt he vaativat Messias-merkkiä taivaasta kiusaamismielessä (11).

      Jeesus ei rupea väittelemään, vaan vastaa lyhyesti; "Teille ei anneta merkkiä” (12).
      Taivas on jo antanut merkkinsä, niin hengen alalla kuin luonnonkin suhteen.
      Mutta fariseukset eivät tyytyneet Jeesuksen tähän asti tekemiin ihmetekoihin, vaan vaativat merkkiä suoraan taivaasta koetellakseen näin Jeesusta.

      ”Tämä paha ja avionrikkoja sukupolvi tavoittelee merkkiä, mutta sille ei anneta muuta merkkiä kuin Joonaan merkki"(Matt. 16:4).
      Samoin sanoin Jeesus oli jo aikaisemmin torjunut epäuskoiset fariseukset Matt.12:39-40.

      Sen ajan kansan ja yleensä epäuskon ainainen verukehan on; tahdomme nähdä, ei uskoa (vrt. 1.Kor.1:22, Joh. 2:18.).
      Merkin etsiminen on epäuskon suora ilmaus. Fariseukset vaativat juuri sellaista merkkiä, joka tekisi tarpeettomaksi uskon.

      Raamattu varoittaa merkkien ja ihmeitten tavoittelemisesta.
      Uskolle, joka vain pitäytyy ihmeisiin, Jeesus ei voi uskoa itseään (Joh. 2:23,24).
      Jeesus lupaa vain merkin, joka yksin uskolla otetaan vastaan; ylösnousemuksensa.

      • alex-kasi

        merkin hakeminen on epäuskoa tai oikeammin ehkä se osoittaa että ihminen ei vielä ole tullut tuntemaan sitä mikä on tärkeintä ..

        Rakasta Jumalaa kaikesta sielustasi .. se on tärkeintä - eikö vain. Jumala on kaikkea sitä mikä on rakastettavaa - hyvä ja arvollinen saamaan kaiken sen rakkauden mitä ihminen pystyy Hänelle antamaan, ilman ehtoja, ilman merkkejä..


      • alex-kasi kirjoitti:

        merkin hakeminen on epäuskoa tai oikeammin ehkä se osoittaa että ihminen ei vielä ole tullut tuntemaan sitä mikä on tärkeintä ..

        Rakasta Jumalaa kaikesta sielustasi .. se on tärkeintä - eikö vain. Jumala on kaikkea sitä mikä on rakastettavaa - hyvä ja arvollinen saamaan kaiken sen rakkauden mitä ihminen pystyy Hänelle antamaan, ilman ehtoja, ilman merkkejä..

        Jotka uskovat, eivät seuraa merkkejä, vaan merkit seuraavat niitä, jotka uskovat (Mark. 16:17,18).

        Kristus (Matt. 24:23,24) ennustaa tulevan sellaisia, jotka tarjoavat ihmeitä ja merkkejä harhauttaakseen, mikäli mahdollista, myös valittuja.


    • Virsi 256
      --
      1.
      Kristus, Jumalan Poika,
      turvamme toivottu,
      Isästä meille koittaa,
      niin kertoo Raamattu.
      Hän, kirkas aamutähti,
      valoksi meille lähti
      maanpiiriin pimeään.

      2.
      Hän syntyi ihmiseksi
      neitseestä puhtaasta,
      maailman autuudeksi
      hän saapui taivaasta.
      Hän kuolon vallan voitti,
      elämä uusi koitti
      ja taivas aukeni.

      3.
      Tuo, Kristus, voimaksemme
      nyt rakkautesi,
      niin että sydämemme
      vain sinuun juurtuisi.
      Suo altis mieli meille
      ja Isän tahdon teille
      tahtomme taivuta.   

      4.
      On sinun kaikki valta,
      sait Isältäsi sen,
      siis turmeluksen alta
      pelasta ihminen.
      Ei muu voi meitä auttaa,
      vain kuolemasi kautta
      me saamme elämän.

      5.
      Sait meidät Isältäsi,
      et meitä kadota.
      Oi Kristus, kädelläsi
      taivaaseen taluta!
      Suo meidän sinne tulla,
      luonasi aina olla
      pyhien seurassa

    • Trubaduuri

      Nyt kun tuon lauseen joka otsakkeessa oli peilaa ihmetekoja vasten, niin itse kukin voi huomata, ettei ne suuret ja kaikkialle näkyvät tapahtumat olekkaan niin merkityksellisiä kuin uskotellaan yleisesti, vaan juuri se sanoma, ilosanoma jota Johannes ja Kristus yhdessä väkevästi julisti, heitä vapaasti lainaten: "Taivasten valtakunta on lähellä, se on jo täällä, sen tähden tehkää parannus ja kääntykää poies kaikilta pahoilta teiltänne" !

      Rakkaus ei murtaudu väkisin ihmisten sydämiin, vaan ensin täytyy ihmisten itse luopua omista vihoistaan ja himoistaan sekä vallan ja kunnian haluistaan totaalisesti.

      • Trubaduuri: "Rakkaus ei murtaudu väkisin ihmisten sydämiin,...".
        ---
        Room. 5:5
        ".. Jumalan rakkaus on vuodatettu meidän sydämiimme Pyhän Hengen kautta, joka on meille annettu".

        Elävä usko johtaa meidät rakkauden tekoihin.

        Jotka laiminlyövät kymmenen käskyn harjoittamisen, eivät ole todellisia kristittyjä.
        Pyhä Henki vaikuttaa ihmisen sydämessä -ei ainoastaan vain uskoa- vaan myös kristillistä elämää, kymmenen käskyn mukaisia tekoja.
        Oikeat kristityt vaeltavat uudessa elämässä, eivät "julkisissa synneissä".

        Väärät kristityt eroavat heistä yhdellä tavalla: He eivät usko, he ovat sisältä täynnä epäuskoa, kateutta ja vihaa. He elävät aviorikoksessa, ahneudessa ja pahansuopuudessa, juoppoudessa sekä kaikissa muissakin synneissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2681
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      134
      2442
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2083
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      133
      2071
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1804
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      152
      1327
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1172
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1130
    9. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1115
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1049
    Aihe