1. Jos pyydän, että joku suomentaa tähän keskusteluun Savage Gardenin Affirmation - biisin sanat, niin rikonko lakia?
Jos en riko lakia tällä pyynnöllä, niin voiko joku suomentaa yllä mainitun biisin?
2. Jos käännän tälle foorumille jonkun kysymän biisin sanat itse, niin rikonko lakia?
Jos en riko lakia tällä pyynnöllä, niin voiko joku suomentaa yllä mainitun biisin?
2. Jos käännän tälle foorumille jonkun kysymän biisin sanat itse, niin rikonko lakia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
1. Kai tuo voitaisiin tulkita yllyttämiseksi lainrikkomiseen, mutta näin tuskin tapahtuu. Saa sitä pyytää, mutta ei julkaista itse niitä sanoja (eli esim. linkittää ne sitten)
2. Tuleeko teoksesta sinun, jos suomennat sen? Onko kirjan kääntäjä oman teoksensa omistaja? Pitäisikö kirjojen kansissa ollakin suomentajan nimi alkuperäisen kirjoittajan tilalla, koska hehän teoksen ovat kirjoittaneet (=suomentaneet)? Näitä kun pohdiskelee, niin päätynee siihen tulokseen, että kyllä sillä tekijällä on oikeus päättää kappaleensa levittämisestä myös niissä tapauksissa, että joku kääntää hänen teoksensa omalle kielelleen eli ei saa julkaista myöskään niitä käännöksiä ilman tekijöiden lupaa.
Onhan tämä toki hankalaa, mutta ei auta. Jospa joku suomentaisi tuon kappaleen Liramaan, se kun sijaitsee muistaakseni hollantilaisella palvelimella ja sitä koskevat Hollannin lait, jotka eivät kiellä teosten julkaisemista kuten Suomessa tapahtuu. Tai sitten pistää sähköpostiosoitteen, jonne sanat/suomennoksen voi lähettää.
Yleisesti ottaen, - jos aiot julkaista suomennoksen runosta tai laulusta, jonka alkuperäisen tekstin tekijän kuolemasta on alle 70 vuotta, tarvitset siihen suomennosluvan alkuperäisen tekstin tekijänoikeuksien haltijalta.
No, Teoston sivuiltahan tuohon pitäisi löytyä yksiselitteiset ohjeet. Vaan miten on, kattavatko ne sinun tapauksesi? Sinun kannattasi lähestyä Teostoa sähköpostilla tai puhelinsoitolla.
http://www.teosto.fi/fi/opas_kuluttajalle.html