Olen menossa Saksassa käymään ja kaverini haluaa että tuon hänelle auton tullessani, kysymys kuuluukin voinko valtakirjalla ostaa Saksasta auton toisen nimiin ja viedä sen pois maasta (rek.ote yms. jossa tulisi olemaan ainoastaan kaverini nimi). Toinen seikka vielä, kun tuon auton maahan pitääkö ystäväni olla esim. Hangon satamassa "tuomassa" autoa maahan jotta saadaan 3kk ajolupa hänen nimiinsä. Tullin sivuilla ei mitään mainintaa asiasta. En ole siis tuomassa autoa kaupallisessa tarkoituksessa vaan palveluksena kaverilleni. Kiitollinen vastauksista.
Kaverille auto Saksasta
nape
51004
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Valtakirjalla pitäisi onnistua. Saksan päästä en mene takuuseen, tee ainakin saksankielinen valtakirja, rekisteröinnissä saattavat haluta nähdä kaverin ajokortin tai pahimmassa tapauksessa itse kaverin ennen kuin saat auton hänen nimiinsä. Mutta jos et saa, niin ota omiin nimiisi, Suomessa rekisteröinti onnistuu joka tapauksessa valtakirjalla.
Tullin mukaan 3 kk ajolupa koskee vain luvan hakijaa (luultavasti laitonta niin kuin kaikki muukin tullin touhu) joten joko kaverisi tulee Hankoon ja saa ajoluvan tai sitten ajolupa on sinulla sen 3 kk! Lain mukaan asian pitäisi kyllä hoitua ihan järkevästi valtakirjalla.
Muistakaa sitten tehdä verovalitus. Kaverisi pitää hakea veropäätöstä jotta auto voidaan rekisteröidä hänelle. Joten valitusoikeus jää hänelle.
Mukavaa syksyä, toivottovasti jokin kaunis päivä saamme tuoda autoja yhteisön alueelta veroja maksamatta. Auto kun on välttämätön monille tässä korvessa jotta pääsee töihin. Onko muuten tietoa kenelläkään onko YHTÄÄN verovalitusta vielä käsitelty hallinto-oikeudessa, tietojeni mukaan ei ole ja jonossa yli 20.000 valitusta. Mahdoton homma ja uskon että "systeemi" kaatuu.
Saksassa yleensä asiat onnistuvat sujuvasti byrokratian sääntöjä noudattaen, tarvitaan vain "lippusia ja lappusia" ja lomakkeiden täyttöä. Niin myös auton osto ja vienti toisen nimiin.
Saksassa tarvitset kaverisi passin (kopio ei riitä) ja kaksi saksankielistä valtakirjaa, yksi myyjälle ja toinen rekisteriviranomaiselle. Valtakirjassa - Vollmacht - riittää tiedot valtuuttajasta, valtuutetusta ja asiasta (auton osto, myynti, vienti ja muut seikat asiaan liittyen). Hyviä, lyhyitä ja ytimekkäitä mallipohjia löytyy joskus internetistä.
Hangossa voit hoitaa asiat kaverisi passilla ja valtakirjalla. Tässä on vain se ongelma että kolmen kuukauden ajolupa koskee kaveriasi ja hänen perheenjäseniään, ei sinua.
Saksassa on varmaankin helpompi asioida, kun ostat auton omissa nimissäsi. Tee laivalla kauppakirja, jossa myyt auton sen todelliselle ostajalle. Pyydä tullista siirtolupa johonkin, mistä kaverisi haluaa auton noutaa. Tämän jälkeen kaverisi saa itse hakea väliaikaiset kilvet ja hoitaa katsastukset jne.
se käy,luovariin vaan aikaisempi päivämäärä mitä Suomeen tullessa (kokemusta on).