noniin. mun ongelma on nyt se, että kuvittelin tekevänni ihan oikein, mutta nyt kun näitä palstoja oon lukenu, iskee pieni paniikki. söin siis taannoin yasminellea yhden liuskan seuraavasta kolme pilleriä. tauolla tuli tyhjennysvuoto. aloitin kuitenkin seuraavan liuskan jo pe, en la eli päivää aikaisemmin, jolloin taukoviikkoni oli siis vain kuusi päivää. ohjeissa ei mun mielestä kielletty tätä ja näin tekemällä halusinkin vain "varmistaa ehkäisytehon" koska harrastin seksia ilman kondomia ja edellisen liuskan aikana oli antibiootit, enkä tiennyt vaikuttaako se taukoviikon ehkäisytehoon.
mutta siis koska tää on niin epäselvä kysyn lyhyesti vielä: vaikuttaako taukoviikon lyhennys, jos on syönyt pillereitä yli yhden liuskan ennen taukoa, ehkäisytehoon alentavasti.
kyllä nyt ottaa nuppiin ku tuli tehtyy näin idiootisti.
mutta siis koska tää on niin epäselvä kysyn lyhyesti vielä: vaikuttaako taukoviikon lyhennys, jos on syönyt pillereitä yli yhden liuskan ennen taukoa, ehkäisytehoon alentavasti.
kyllä nyt ottaa nuppiin ku tuli tehtyy näin idiootisti.
Vastaukset 5
Vanhimmat
EI EI EI..
Taukoviikkoa voi LYHENTÄÄ mutta EI PIDENTÄÄ, eli se voi olla lyhyempi kuin se 7 päivää. Ohjeissa lukee ihan selkeästi, että pidä 7 päivän taukoviikko jolloin tulee tyhjennysvuoto, mutta se ei saa olla yhtään sen pidempi.
Eli ihan sama vaikka pitäisit sitä taukoviikkoa vain 4 päivää, silti ehkäisyteho on sama. Pillereiden teho perustuu nääs siihen, että taukoviikollakin ehkäisy on toiminnassa....
joo oon ohjeet kyl lukenu, mietin vaan et ku söin niit enemmän ku sen yhen liuskan et voiks sellasen jälkeen pitää lyhyemmän taukoviikon, mut kai sit voi.
Tauon lyhentämisestä ei kyllä tuossa tapauksessa ole mitään apua, mutta ei haittaakaan.
Ainut virhe jonka olet tehnyt on se, että olet harrastanut seksiä ilman kondomia ja sinulla on ollut antibioottikuuri. Antibiootit voivat aina vaikuttaa ehkäistehoon alentavasti, eli sinun olisi pitänyt käyttää antibioottikuurin aikana lisäehkäisyä, samoin sen jälkeen, kunnes takana on taas 7 päivän putki ilman antibioottikuurin vaikutusta otettuja pillereitä.
Tällaiset asiat kannattaa aina etukäteen varmistaa lääkäriltä joka määrää sinulle lääkkeet, niin ei tarvitse sitten jälkeenpäin paniikissa pohtia, onko raskaana.
:D kiitti ja sori. siis en harrastanut seksiä sillon antibiootti kuurin aikana ilman kondomia. en vaan oikein nyt osaa ilmaista itseäni. kiitti vastauksesta!
Ja pillereitä voi syödä putkeen enemmän kuin sen kolme viikkoa (eli 21 pilleriä), eikä se vaikuta ehkäisytehoon mitenkään. Suositus on syödä 21-42 pilleriä putkeen, mutta söitpä sitten minkä tahansa määrän pillereitä putkeen, kunhan määrä on yli 14, niin ehkäisteho on voimassa. Tietenkään ei kannata ilman syytä lähteä pelleilemään tällä asialla ja esim. vaihdella koko ajan pillereiden määrää, koska se voi sotkea kehon toimintaa, voi tulla välivuotoja jne.