Uskaltaisko luottaa?

Tapasin kivan miehen joka on töissä -ylläys yllätys- pitseriassa. Mies tuli juttelemaan työpaikallaan kun olin siellä syömässä. Oikein kohtelias mies vaikuttaisi olevan.

Olen vaan nähnyt kyseisen kaverin ennenkin kaupungilla ja silloin hänen seurasssaan oli nuori nainen ja lapsi. Mutta pitseriassa katsoin ettei sormusta ole sormessa. Olisiko kyseessä vaan kaveri vai ottavatko miehet sormuksen pois töihin mennessä?

Mitään tapaamisia me ei sovittu mutta mies ehdotti kuitenkin että tulen uudelleenkin pitseriaan syömään. Tarjosi limukankin. :)) Uskaltaisiko tässä tutustua mieheen vai pitäisikö antaa pitserian olla? Miehen kansalaisuuta en tiedä, muita ulkomaalaisia en tunne joten en tiedä onko normaalia käytöstä kaikille.

Kiitos kommenteista!
171622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kyllä nyt ehdottomasti kannattaa luottaa tai ainakin antaa jotakin vastalahjaksi limukasta. Se on hänen kulttuurinsa mukaan kohteliasta. Mies on varmasti vilpittömin mielin liikkeellä,tulet olemaan hänelle se ainoa. Jos hän nyt sattuu olemaan naimisissa, niin siinä tapauksessa haluaa sinusta varmaankin vain hyvän kaverin, ei mitään muuta. Ja kavereitahan ei ole koskaan liikaa. Go girl!

Äänestä

saa, jos ei yritä. Mutta villi veikkaukseni on, että on varattu. Mitäpä se mies muutoin kuljeskelisi naisen ja lapsen kanssa, jos ei heillä jotain olisi (ellei olisi jopa lapsen isä). Käsitykseni mukaan eivät paljon naisten ja lapsien kanssa liikuskele jos ei ole "oma lehmä ojassa".

Äänestä

No monikohan sinkkumies kulkee kaupungilla lapsen kanssa, jos kyseessä
ei ole joku kummityttö, tai miehen sisko lapsineen?

Jos edes yrittäisit käyttää järkeäsi? Tai noh, saathan sinä ihan vapaasti
alkaa pelehtimään varatunkin miehen kanssa, mutta älä sitten tule tänne
inisemään, kun mies palaa perheensä luo sinut hoideltuaan.

Äänestä

Siis mitä sormukseen tulee, niin eiköhän ole suositeltavaa jättää sormukset pois, kun niitä sapuskoja vääntää. Jää nimittäin melkoiset pöpömäärät niihin muuten :)

Äänestä

Ei tuossa nyt mitään sellaista ole tapahtunut, että kannattaisi odotella jatkoa. Ihan normaalia asiakaspalvelua on ollut. Tottakai toivoo asiakkaiden tulevanuudelleen. Ei kaikki kohteliasuus ole iskemistä.

Äänestä

luottaa?
Onko mies luvannut sinulle jotakin? Et ainakaan maininnut mitään sellaista viestissäsi.
Älä ihmeessä ala luottaa pelkkään mielikuvituksesi tuotteeseen.
Käsittääkseni keittiöhommissa ei saa pitää sormuksia.

Äänestä

joka on töissä pizzeriassa, haaveiletko tutustumisesta?
Niinpä...

Äänestä

Arvaan että mies on islantilainen pankkiiri tai norjalainen merikapteeni joka tuurailee tuttavansa pitseriassa Suomi-lomansa ajan.

Kannattaa ehdottomasti tutustua uudestaan. Voit löytää hyvän miehen tästä vaaleasta, varakkaasta ja koulutetusta viikingistä.

Äänestä

"Mitään tapaamisia me ei sovittu mutta mies ehdotti kuitenkin että tulen uudelleenkin pitseriaan syömään."

Minullekin on miltei kaikissa ravintoloissa, kahviloissa, kaupoissa...kaikkia paikkoja en muistakaan, sanottu lähteissä: "Tervetuloa uudelleen!" Ja on meinaan kovinkin komeat ja miellyttävät miehet tuota toivotelleet. Onko nyt niin, etten ole osannut "lukea" miesten koodikieltä oikein; ovatko he olleet minusta kiinnostuneita ja halunneet kanssani naimisiin vai ovatko vain olleet bisnesmiehiä ja halunneet minut asiakaskuntaansa? Sormusten olemassaoloakaan en ole hoksannut tarkistaa.

Lähden nyt lounaalle lähikuppilaan; voi olla, että nyt menee mies vaihtoon!

Äänestä
  • Mun miehelläni on pizzapaikka..menestyvä ja työllistää valoisasti 2 muutakin.itse pitää sormusta,mutta silti tytöt flirttaa ja kikattelee..on kiva testata omaa viehätysvoimaa näillä miehillä.Pojat,jotka ovat töissä puhuvat pahaa näistä tyttösistä,ihan aiheetta toisinaan.Joillakin asiakkailla on nimiä,ym tuntomerkkejä..aina eivät ole niin mukavia oikeasti takanapäin.

    Äänestä

Sa olet varmaan tosi nuori tai kokematon, jos kuvittelet, etta pizzerian tyontekija olisi jotenkin enemmankin susta kiinnostunut kuin vain maksavana asiakkaana.

Ala tytto hyva vaan mene mokaamaan itseasi sinne pizzeriaan, jos toivot jotain enemman kuin vain syoda sen kinkkupizzan ja juoda joskus, tarjotun limukan.

Äänestä
  • Hyvään asiakaspalveluun kuuluu sanoa,tervetuloa uudestaan meille ruokailemaan,ei se osoita henkiläkohtaista kiinnostusta sinua kohtaa,hyvä ap.
    Tai tämänhän täytyi olla provo,ei kai kukaan niin tyhmä ole? :D

    Äänestä

  • palveluun kuuluu kirjoitti:

    Hyvään asiakaspalveluun kuuluu sanoa,tervetuloa uudestaan meille ruokailemaan,ei se osoita henkiläkohtaista kiinnostusta sinua kohtaa,hyvä ap.
    Tai tämänhän täytyi olla provo,ei kai kukaan niin tyhmä ole? :D

    Ohhoh kuulostaa ihan samalta kun tapasin minäkin yhden ylimukavan miehen viime syksynä! missä tämä ks.pitseria sijaitsee muuten? itä-helsingissä?? ja onko kyseessä kurdi vai minkä maalainen onko tietoa??

    Minä odotin silloin exääni yhen pitserian luona kauan ja yksi kurdimies sitten tuli juttelemaan sieltä, hän valehteli omistavansa pitserian puoliksi kaverinsa kanssa ja sanoi, että minun ei tarvitse kuin soittaa niin saan ilmaset pitsat. Oli erittäin mukava, yliystävällinen jne. tuntomerkiksi voisin sanoa että lyhyt. Mies myös kosi minua heti ensimmäisenä päivänä kun tapasi minut ja pyysi mukaansa kreikkaan!! "ylimukava" ja outo tapaus todellakin! en ollut kiinnostunut hänestä, liian outo. Hänen oli vaikea uskoa etten juo tai tupakoi koska kuulemma kaikki suomalaiset juovat, tupakoivat käyvät baareissa ja discoissa jne. Esitti ns.kunnollista muslimia mutta tulipa sekin ilmi, ettei ollutkaan kun itse joi, kävi baareissa ja tunsi monia tyttöjä ja naisia. Nykyään hän ei kait ole enää samassa pitseriassa töissä ja satuin näkemään hänet kaupungilla oman maalaisensa muslimnaisen yhden pienen lapsen kanssa. Että puolessa vuodessa ehti sitten muka lapsenkin hankkia... Kuulostaa kyllä ihan samalta tapaukselta mutta saattaahan niitä olla muitakin vaikka hänen kavereita tai jotain turkkilaisia!

    Äänestä

Niiden työntekijät ovat kaikki omistajien sukulaisia. Tiedän satavarmasti, että välillä esim. omistajan veljenpoika liikkuu omistajan vaimon ja lasten kanssa kaupungilla. Samoin toisen pizzerian omistajan vaimon veli on usein sisarensa ja tämän lapsen kanssa liikenteessä.

Joten aina ei ole kyse aviosuhteesta, vaikka saman kulttuuritaustan omaavan naisen & lapsen kanssa joku mies olisikin kaupungilla. Usein muualta tulleet suojelevat sen verran omiaan, että mukana pitää aina olla joku miespuolinen turvana. Tämä nimittäin on ihan yleinen käytäntö Välimeren maissa. Itsekin siellä asuneena koin tällaista suojelua, kun sukulaiset asuinpaikkakunnasta riippumatta aina lähettivät jonkun miespuolisen mulle avuksi kaupungille, jos oma mieheni ei ehtinyt tulla.

Kannattaa tarkistaa asia ennen kuin alkaa lähempiin suhteisiin / unohtaa koko asian. Voihan olla, että mies on sinkku ja haluaa ihan rehellisin aikein tutustua sinuun.

Äänestä
  • Useissa muslimimaissa naisen mukana on lähes aina (konservatiivisissa perheissä/suvuissa ainakin) joku perheen miespuolinen jäsen. Jos ketään sukulaista ei löydy mukaan, niin sitten jokin perheen hyvin läheinen ja luotettava ystävä.

    Naisella on saattaja siksi, ettei naisen ole soveliasta kulkea yksin (mm. naisen ja perheen kunnia) eikä se joka paikassa ole/ole ollut myöskään turvallista (on siis osin sekä turvallisuuskysymys että periytynyt tapa). Joidenkin maiden ja perheiden musliminaiset eivät saa ajaa autoa, joten mies voi olla mukana jo pelkästään siitä syystä, että on kuskina. Monet noudattavat tätä "säännöstöä" myös täällä Suomessa. Sivusta katsoen on vaikea sanoa, onko joku miehen mukana kulkeva nainen hän vaimonsa vai vain joku sukulainen.

    Minullekin on luvattu järjestää perheenjäsenistä kuljettaja, tulkki ja matkaopas, jos poikaystävä on töissä tai muuten tilanteessa, ettei voi lähteä johonkin haluamaani paikkaan mukaan. Typeriin kysymyksiini asian tiimoilta vastattiin, että se on paljon turvallisempaa kuin lähteminen yksin (mikä sinänsä on mahdollista) tai pelkästään naisten kesken (perheen naiset saavat kulkea ilman miestä, mutta eivät ilta- tai yöaikaan, eivätkä päivälläkään mielellään yksin vaan mahdollisuuksien mukaan jonkun sukulaisnaisen kanssa). Ainoa mutta tässä on se, että olen jostain muka ymmärtänyt, että en voi liikkua sellaisen miehen seurassa, joka ei ole aviopuolisoni tai sukulaiseni.. Avioon en ole ajatellut astua, joten jääköhän matka tekemättä.. Maa ei kuitenkaan ole kaikkein konservatiivisin, joten vaikea uskoa, että tilanne olisi niin monimutkaiseksi menevä. Sen tiedän, että samaan huoneeseen hotelliin en voi poikaystävän kanssa pyrkiä ilman avioliittopapereita, mutta ei meillä sinne mitään tarvetta olekaan.

    Äänestä

En uskalla kommentoida tuohon yrittämiseen mitään, mutta sormusasiaan voin senverran sanoa että sormukset otetaan yleensä ravintolassa (varsinkin keittiön puolella) töissä ollessa, ensinnäkin pizzaa tehdessä se voi rikkoa pizzan ja toisekseen se on kuitenkin aika iso hygieniariski ja se opetetaan hygieniakoulutuksessa(itsekin olen sen käynyt).

Ei se nainen ja lapsi välttämättä omiakaan ole, esim. oma aviopuolisoni kulkee hyvinkin usein siskonsa kanssa kaupungilla ja hoivaa lapsia kuin omiaan joten nainen lapsen kanssa saattaa olla myös oma sukulainen, jopa kaverin sukulainen.

Äänestä

missähän päin tämä pizzeria on?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Höm kirjoitti:

Tapasin kivan miehen joka on töissä -ylläys yllätys- pitseriassa. Mies tuli juttelemaan työpaikallaan kun olin siellä syömässä. Oikein kohtelias mies vaikuttaisi olevan.

Olen vaan nähnyt kyseisen kaverin ennenkin kaupungilla ja silloin hänen seurasssaan oli nuori nainen ja lapsi. Mutta pitseriassa katsoin ettei sormusta ole sormessa. Olisiko kyseessä vaan kaveri vai ottavatko miehet sormuksen pois töihin mennessä?

Mitään tapaamisia me ei sovittu mutta mies ehdotti kuitenkin että tulen uudelleenkin pitseriaan syömään. Tarjosi limukankin. :)) Uskaltaisiko tässä tutustua mieheen vai pitäisikö antaa pitserian olla? Miehen kansalaisuuta en tiedä, muita ulkomaalaisia en tunne joten en tiedä onko normaalia käytöstä kaikille.

Kiitos kommenteista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu