HÄVETKÄÄ

Olkaa ylpeitä siitä että Suomi pärjää musiikillisesti kansainvälisellä tasolla omalla ainutlaatuisella kieleellään! Raivostuttaa se, kuinka tyrmäävän vastaanoton viisukappale saa oman maansa kansalaisilta (ulkomailla kappale otetaan ilmeisesti paremmin vastaan kuin täällä Suomessa). Jos suomalaiset eivät tue ja luota omiinsa, kuka muukaan meihin luottaisi. Hävetkää.

Teräsbetoni erottuu massasta ja kaikkein hienointa on se, että he uskaltavat näyttää olevansa ylpeitä kotimaastaan ja omasta äidinkielestään! Ja hyvin on suomenkielellä tähänkin asti pärjätty.

Vaikka musiikki ei miellyttäisikään sitä ei käy kieltäminen että pojat tekevät maailmalla hienoa työtä Suomen hyväksi!
9562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lordin menestymiseen ei uskottu täällä lainkaan kun se lähetettiin euroviisuihin aikoinaan. Haukkuja sateli ja myötähäpeää koko bändin puolesta. Mutta annas kun Lordi menikin ja voitti koko kisan! Kyllä sitten tykättiin viisukappaleestakin jo aivan eritavalla ja "tiedettiin" voitosta etukäteen.

Antaa kaikille mahdollisuus ja seurataan jännityksellä mitä finaalissa tapahtuu. :)

Äänestä
  • Sääli etten välttämättä näe livenä tämänvuotista kisaa (mökillä ilman digi-tv:tä) Mutta saatan ehkä siellä olla kylässä jossa lähetys näkyy.. Tsemppiä Teräsbetonille ja koskaan ei voi tietää kuinka käy..

    Äänestä

uskottu kun se kerta viisuihin lähetettiin...mutta ainahan viisuihin lähtijä jakaa mielipiteet...mikään biisi ei millään voi miellyttää kaikkia!
Itse en uskonut että Teräsbetoni menee finaaliin...jo siksi että suomenkieli on aika karun kuuloista ulkomaalaisen korvaan...mutta hienoa että olin väärässä! Kappale ei ole minun makuuni mutta kun miettii euroviisujen tasoa niin kyllä se siitä kööristä on kärkipäässä...

Lordin kohdalla tilanne oli toisin sikäli että biisi oli hyvä ja bändikin niin erikoinen ettei se voinut jäädä keneltäkään huomaamatta...eikä unohtua :D
Mutta muistan kyllä sen uhoamisen kuinka suomi jää viimeiseksi ja mummot kokivat suurta myötähäpeää ja olivat vihoissaan kun eivät saaneet jotain humppastaraa sinne kiekumaan...
Olisko päästy finaaliin Kari Tapiolla...siinäpä kysymys :D Itse en usko siihen...

Äänestä

pitkä ja hikinen paska, häpeilynne oli turhaa, hohohohohohohoohoho

Äänestä

Miettikääpäs tätä, kuinka monta miljoonaa kattoo viisuja? Oliko se 20 miljoonaa? Jos yksi prossa näistä alkaa pitää Teräsbetonista ja haluaa heidän levynsä, paljonkos se tekeekään euroissa? Tätä ne kateet, haukkujat pyörittelevät päässään ja siksi mollaavat.

Äänestä
  • Se oli 200 miljoonaa, ei 20. Finaalissa varmasti isompi luku.

    Äänestä

  • Cuthalu kirjoitti:

    Se oli 200 miljoonaa, ei 20. Finaalissa varmasti isompi luku.

    Sitä suuremman summan ne tulee tienaamaan ja sekös suomalaista pännii. Vaikka Teräsbetoni ei ollut ykkös vaan kakkos suosikkini, niin olen vilpittömän iloinen heidän puolestaan ja iloinen myös teidän Teräsbetoni fanien puolesta. Aion jopa varata sen pullollisen kuoharia huomiseksi ja nyt lähden lyömään vetoa poikien puolesta. Upeaa TB!

    Äänestä

Suomalaiset nyt häpeävät kaikkea mahdollista, omaa syntymäänsäkin. Häpeä on meidän kansallistautimme. Mutta kyllä meidän tulisi jo pikku hiljaa lopettaa omiemme mollaaminen ja kannustaa, vaikka Suomea edustaisi kuka.

Teräsbetoni on niin suomalainen kuin voi vaan olla, paitsi ettei siinä ole ripaustakaan suomalaista huonoa itsetuntoa, ja eikös oman kansallisuuden esiin tuominen ole vain positiivista. TB:n tyyli on niin hauska, itsevarma ja luonteva, siksi pärjää, kuten Lordikin ed. vuonna.

Uskokaa, suomalaiset, enemmän itseenne. Hyvä meidän TB pojat!

Äänestä
  • Ruotsalaiset tykkäs TB;stä tuli toiselle sijalle. Mahdollisuuksia on siis vaikka mihin joten ollaan ylpeitä. Ruotsi listas Lordinkin korkealle ja kuinkas kävi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ylpeä juuristaan kirjoitti:

Olkaa ylpeitä siitä että Suomi pärjää musiikillisesti kansainvälisellä tasolla omalla ainutlaatuisella kieleellään! Raivostuttaa se, kuinka tyrmäävän vastaanoton viisukappale saa oman maansa kansalaisilta (ulkomailla kappale otetaan ilmeisesti paremmin vastaan kuin täällä Suomessa). Jos suomalaiset eivät tue ja luota omiinsa, kuka muukaan meihin luottaisi. Hävetkää.

Teräsbetoni erottuu massasta ja kaikkein hienointa on se, että he uskaltavat näyttää olevansa ylpeitä kotimaastaan ja omasta äidinkielestään! Ja hyvin on suomenkielellä tähänkin asti pärjätty.

Vaikka musiikki ei miellyttäisikään sitä ei käy kieltäminen että pojat tekevät maailmalla hienoa työtä Suomen hyväksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu