Mehupaaston 6. päivä menossa ja meinaa kiristää pikkusen hermoja. Itseasiassa "luvattu" pirteä hiphei olo ei kyllä ole käynyt luonani visiitillä vielä kertaakaan paaston aikana. Jatkuva heikotus & henkinen ruoan nälkä ja vitutus kylläkin.
Päätin paastota 7-päivää joten niin myös teen. Paaston aloitin olemalla kasvisrukavaliolla 7pv, normaalisti syön 2 reilua lämmintä ateriaa välipalat päivässä joten muutos entiseen on melkoinen. Painoin 93kg(nyt 86), ei ylipainoa jos ei lasketa kohtullista löllökerrosta vyötäröllä, nyt sekin on jo tosin kadonnut.
Miksiköhän paaston ei toiminut minulla enkä ole kokenut positiivisia puolia? Mitään päänsärkyä ei ole koko aikana ollut.
Päätin paastota 7-päivää joten niin myös teen. Paaston aloitin olemalla kasvisrukavaliolla 7pv, normaalisti syön 2 reilua lämmintä ateriaa välipalat päivässä joten muutos entiseen on melkoinen. Painoin 93kg(nyt 86), ei ylipainoa jos ei lasketa kohtullista löllökerrosta vyötäröllä, nyt sekin on jo tosin kadonnut.
Miksiköhän paaston ei toiminut minulla enkä ole kokenut positiivisia puolia? Mitään päänsärkyä ei ole koko aikana ollut.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kertoja enkä minäkään vielä koskaan kokenut mitään suurta mielen tyyneyttä ja ihanuutta, vaikka nälän olen sietänyt ilman sen kummempia fyysisiä ongelmia. Luulenkin, että jotkut vaan ovat hehkuttavaa sorttia ja ovat niin tyytyväisiä saavutukseensa, että kokevat tilan positiivisena, vaikkei se sitä todellisuudessa olekaan.
Pisin paastoni 36 vrk oli ihan samanlainen helvetti kuin lyhyetkin paastoni, eli jatkuvaa hermostuneisuutta ja ruoka-ajatusten piinaa (ei siis pituudessakaan piile ratkaisua) ... tai voihan se olla etten en osaa ihan oikein, mutta mitä ihmeen erikoisosaamista paastossa voisi olla, jotta euforian saavuttaisi?!
Mutta hieno menestys ja saavutushan tuo sinun paastosi on ollut ainakin itsekurin suhteen! Onnea : )
Oletko hoitanut suolihuuhtelut riittävissä määrin?
Ethän ole juonut hedelmämehuja?
Juotko normaalisti (ja jopa tämän ns. "paaston" aikana kahvia?
Paljon lihaa? Tupakkaa?
Jo valmiiksi kasvisravintoa syövät, ei kahvittelevat ihmiset eivät saa pahoja myrkytysoireita ja kyllä, 4-5 päivän hieman epämukavan olon jälkeen on todella kevyt ja kiva olo.
Kahvia, lihaa ja tupakkaa ei tarvitse päivittäin eikä edes viikottain. Voit nauttia muista asioista, ja näistä hieman harvemmin. Eipä tarvitse edes paastoilla, kun olo on jatkuvasti energisempi ja terveempi.
Mä luulen että ensimmäinen paasto on hankalin. Kun paastoaa säännöllisesti vaikka kerran vuodessa ja yrittää pysyä kohtuudessa elämäntapojen kanssa, paasto käy joka kerta helpommaksi. Kirjastosta tai kirjakaupasta voi hakea motivaatiolukemista.
Mulla paaston vaikutukset on niin konkreettisia että ne motivoi mua. Mulla on kaikenlaisia kroonisia hengityselin sairauksia, astma, polyyppeja kaikissa pään ilmastointikanavissa, allergista nuhaa, eikä hajuaisti toimi kuin satunnaisesti. Paaston seurauksena voin jättää astmalääkityksen ja nenäsuihkeen pois ainakin kuukaudeksi. Paasto jollakin tavalla parantaa mun keuhkot ja nenän limakalvot. Hajuaisti myös palautuu joksikin aikaa.
Paastosta on useita erilaisia kirjoja suomeksikin. Etsi vaikka kirjaston www.helmet.fi hakukoneella.
Minä en siis ole mikään askeetikko, vaan pidän hyvästä ruuasta, tosin kasvis- ja kalapainotteisesta, viineistä, ja suomalaiseen tapaan myös humalatilasta silloin tällöin. Olen myös suklaa-addikti ja muutenkin herkkusuu. Mutta nyt useamman paaston jälkeen selviän helposti arkielämästä paaston ohella. Ensimmäisten paastojen aikaan se tuskin olisi ollut mahdollista, oli todella surkea olo monena päivänä, pyörryin pari kertaa, vapisin ja heikotti tosi pahasti 3. ja 4. päivänä. Mutta ei enää. Nyt nautin pyöräilystä ja ulkoilusta eikä työpäivinä todellakaan ole vaikeeta. Teen kyllä suolihuuhtelut 2 kertaa päivässä, aamulla ja illalla. Se on avainjuttu hommassa.
mikä on suolihuuhtelu?
Apteekista saa ostaa suolihuuhtelupussin. Siinä on pussi johon laitetaan vettä ja letku josta vesi päästetään paksusuoleen. Sitten yritetään olla muutama minuutti ja istutaan pytylle ja lasketaan vesi ja kuonat pois. Sillä lailla välttyy pahimmilta oireilta, kun elimistö ei pääse käyttämään suolessa olevaa poistumatonta jätettä energiakseen.
On myös hoitolaitoksia jotka tekee koneellista suolihuuhtelua. Maksaa jotain 50e ja siitä ylöspäin. Se on perusteellisempi.