kuulin että 86vuoden neliveto toyota hiluxilla ei saa vetää jarruitta kun 450kg ja jarruilla 1400kg. pitääkö kertoma paikkansa??
toyota hilux -86
7
2330
Vastaukset
- Mitsu L200 vm 2005
Ainakin nuo jarruttoman painot näissä nelivedoissa voivat olla yllättävän alhaisia. Perustuu varmaan ajatukseen jarrujen riittävyydestä jos lava on maksimikuormattu ja sitten tuupataan vielä jarruton kärry kuorman kanssa perään.
Nuo vetomassat heittelevät automerkeittäin ja vuosittainkin aika paljon, joten katsastuskonttori ja ATJ:n tietokanta ko. Toyotan vetomassat kertoo, ellei rekisteriote kerro. Noin yleisesti Toyota on ollut lavapakuissaan massojen suhteen aika varovainen. Myös muissa kuin pikapeissa. Muistaakseni Toyota Dyna 100 eli se pikkusin Dyna ei sallinut perävaunua ollenkaan, vaikka kyllä niihinkin näkyy koukkuja laitetun. Suomessa kun kaikki on mahdollista.- tero90
juujuu. no täytyypi selvitellä
- Hiluks
tero90 kirjoitti:
juujuu. no täytyypi selvitellä
AKE:n tietojärjestelmän muutoksen myötä AKE:n tietokantaan on tallennettu valmistajan suositukset vetomassoista.
Uusiin rekisteriotteisiin tulostuu automaattisesti uudet "väärät" massat esim. katsastuksen yhteydessä.
Itelle tuli kans otteeseen 450/1400 (Hilux -87)
Onneksi katsuri ymmärsi yskän ja muutti vanhassa otteessa olleet 750/3050 takaisin. - ad hoc
Hiluks kirjoitti:
AKE:n tietojärjestelmän muutoksen myötä AKE:n tietokantaan on tallennettu valmistajan suositukset vetomassoista.
Uusiin rekisteriotteisiin tulostuu automaattisesti uudet "väärät" massat esim. katsastuksen yhteydessä.
Itelle tuli kans otteeseen 450/1400 (Hilux -87)
Onneksi katsuri ymmärsi yskän ja muutti vanhassa otteessa olleet 750/3050 takaisin.Onko valmistajan suositukset vääriä ja kenen keksimiä oikeat massat ovat?
- Garfied79
ad hoc kirjoitti:
Onko valmistajan suositukset vääriä ja kenen keksimiä oikeat massat ovat?
Ittel Hilux vm-85 ja 750/3020 kiloa. eli vanhemmis nelivetosis tuplataan omapaino jarrulliseksi vetopainoksi!
- hilu-86
Garfied79 kirjoitti:
Ittel Hilux vm-85 ja 750/3020 kiloa. eli vanhemmis nelivetosis tuplataan omapaino jarrulliseksi vetopainoksi!
toivotaan et se pitäis paikkaansa 86 mallisessakin
- Tastelia
Tappelen samasta asiasta poliisin, katsastuksen ja maahan tuojan kanssa!!!!!! *Miksi on näin? Minkä takia hiesessa on kovempi vetomassa, HUOM takavetonen!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022774Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246870Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20869Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka299854Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies95846Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93729