Syön normaalisti päivässä 20 mg Seroniliä ahdistuneisuuteen ja tänään otin vahingossa kaksi ylimääräistä pilleriä, kun luulin niitä toiseksi lääkkeikseni. Eli yhteensä tänään 60 mg!!!! Apua, onko tällä jotain vaikutusta???? Ja voinko illalla ottaa nukkumiseen Seroqueliä, kun otin noin paljon Seroniliä???
Liikaa seroniliä
vahingossa.....
72461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
varten ne on, että ne osaa sanoa tollaisiinkin tapauksiin neuvoja.
sinne nostettu asteittain, mitään myrkytysvaaraa sinulla ei ole, eikä muutakaan, ellei sitten ole käytössä toinen serotoniinilääke, onko?
Seroquel ei sellainen ole.
Ei ole ainakaan vielä tullut mitään oireita, onneksi. Yritin lääkäriä kiinni, mutta paikka oli jo kiinni. Kiitokset neuvoista!
itellä 100mg sertralinit ja joskus ottanu kans toisen vahingossa. pitkäaikasvaikutteisia lääkkeitä ja myrkytysriski pieni..
toisiinsa.
pitkäaikasvaikutteisia, joten siinä mielessä ihan vertailukelpoisia.
tosiaankaan vertailukelpoisia, ihan sama jos vertailisin vaikkapa Cipralex 20 mg versus Seroxat 40 mg.
Juu, ovat molem. pitkävaik. ja psyykelääkkeitä mutta siihen se yhteneväisyys päättyykin. Esim. milligrammojen vertailu ei onnistu, on aivan eri asia käyttää vaikkapa Seronil/Seromex/Fluoxetinia 20mg kuin vaikkapa Zoloftia 150 mg/vrk. Milligrammamääriä ei voi vertailla kuin gen.sub.kanssa