Mita haluan 40-vuotias mies?

Niinkuin nimimerkkini kertoo, olen paattomasti ihastunut 4-kymppiseen mieheen, itse olen 30-vuotias nainen.

Millaista suhdetta etsitte te yli 4-kymppiset, mita asioita pidatte tarkeana naisessa? Miten nopeasti/hitaasti etenette?

Itse olen noin vuosi sitten lopettanut pitkan ihmissuhteen joten en ole ollut pitkiin aikoihin vapailla markkiinoilla ja en oikein tieda, miten toimia taman miehen kanssa, joka ainakin talla hetkella on vain ystava.
31006
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Paljon riippu ihmisen luonteesta, parisuhdetaustasta, perhetilanteesta, tarpeista, toiveista ja unelmista jne. Ei se ikä muuta ihmisen perustarpeita miksikään. Kaikki me etsitään hyväksyntää ja rakkautta ja halutaan olla onnellisia ja tehdä se läheisinkin ihminen onnelliseksi.
Jos se mieskin on sinkku, niin ei mikään estä sua tutustumasta häneen ihan "tositarkoituksella". Kyllä hän aikuisena ihmisenä osaa ilmaista sulle tunteeko hän samoin kuin sinä vaiko ei.

Perheellistä, parisuhteessa elävää ihmistä en lähtisi tietoisesti iskemään, vaikka omat tarpeet hyppisivätkin silmille. Perheen särkemisestä jää todella paha maku eikä se ole kovin kestävä pohja rakkaussuhteelle, vaikka aluksi siltä tuntuisikin.

Äänestä

Itse tapaillut juur vastaavalla ikäerolla miehiä. Kovin on erilaisia.Osa ei halua sitoutua lainkaan, osa vain deittailee, osa etsii pelkkää seksiseuraa, osa haluaa olla vain ystävä, osa haluaa heti perheen...Itse en ole henk koht viitsinyt edes vaivautua tutustumaan lapselliseen mieheen, eli heidät olen automattisesti pyyhkinyt heti listalta. Kutsu itsesi hänelle kylään suhten alkuvaiheessa, niin näet onko varattu.Ihan mukavia miehiä nuo nelikymppiset, itse en muuta enää haluakaan :-)

Äänestä

Itse olen muutaman kuukauden ajan "keskustellut" vakavasti yhden 45-vuotiaan miehen kanssa ja hänen puolestaan voisin sanoa, että kyllä tämä mies ainakin tuntuu haluavan edetä melko nopeasti.
Mutta syynä ei ole tarve perheen perustamisesta, vaan ihan tunneperäiset seikat.
Hän haluaa vain löytää vakituisen kumppanin, jonka kanssa elää ja olla sen kummempia tarpeita tai odotuksia.

Itse löin jo kerran hanskat tiskiin tämän miehen osalta, mutta saas nyt nähdä, miten lopulta käy. Minua estää kai ikäeromme ja vähän sekin, että tunteeni kuuluvat vielä exälleni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taysin ihastunut kirjoitti:

Niinkuin nimimerkkini kertoo, olen paattomasti ihastunut 4-kymppiseen mieheen, itse olen 30-vuotias nainen.

Millaista suhdetta etsitte te yli 4-kymppiset, mita asioita pidatte tarkeana naisessa? Miten nopeasti/hitaasti etenette?

Itse olen noin vuosi sitten lopettanut pitkan ihmissuhteen joten en ole ollut pitkiin aikoihin vapailla markkiinoilla ja en oikein tieda, miten toimia taman miehen kanssa, joka ainakin talla hetkella on vain ystava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu