paljonko laihdun??

Paljon laihdun jos syön päivässä 5 pientä ateriaa,juon vettä n. 1.5-2 L ja liikun päivässä n. 2h??Ylipainoa on reilusti ja tää uusivuosi on alkanu todella huonosti laihdutuksen kannalta ku mikään ei oo oikein onnistunu joten nyt päätin ottaa niskasta kiinni ja ruveta laihduttamaan jos vaikka saisin vähän vyötäröö pois reilu kuukauden aikana.

Kiitos neuvoista!
5582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aika ympäripyöreä kysymys. Emme tiedä pituuttasi ja painoa, joten perusenergiankulutusta on vaikea tietää. Jos syöt 5 kertaa päivässä, ok, mutta kysymys kuuluukin että mitä se ruoka pitää sisällään, paljonko kaloreita?

Äänestä

876,3 grammaa joka viikko. Tasaisesti koko ajan. Mistä näitä imbesillejä oikein sikiää?

Äänestä

mitä mahtaa sisältää ne sun viisi pientä ateriaa, ja kuinka paljon. Mielestäni kolme riittäisi, kunhan on monipuollista ja vähärasvaista.

Äänestä
  • 3 ateriaa päivässä on ihan liian vähän.
    -aamiainen, kahvi/tee, 1 ruisleipä, leikkele
    -välipala n klo 9, esim kevyt jogurtti
    -lounas, kasviksia paljon
    -välipala n.klo 14, hedelmä, esim omena, appelsiini
    -illallinen....taas tietysti kevyt
    -iltapala, n klo 19:30 lasi maitoa , 1 ruisleipä

    No näin minä laihdutin 18kg, joten suosittelen 6 pientä ateriaa päivässä

    Äänestä

laihdutussysteemi on, että kadotat painoasi 0,5 - 1 viikossa. Tottakai, jos ylipainoa on paljon niin alussa voi lähteä enemmän kuin tuo esim. kilo viikossa. Vettä juot mielestäni ihan tarpeeksi. Jos liikut joka päivä kaksi tuntia se on mielestäni ihan hyvä määrä.

Itse olen nyt ollut laihiksella melkein 11-kuukautta. Kiloja olen menettänyt 12. Pidän kalorit joka päivä 1500 usein alemmallakin. Pidän myös ruokapäiväkirjaa. Liikun joka päivä tunnin. Syön vain kolme kertaa päivässä. Elikkä aamupalan, normaalin lämpimän ruuan ( ihan kotiruokaa), ja illalla vielä hedelmiä. Makeita ja herkkuja en kovin usein syö.

Toivotan sinulle vielä paljon tsemppiä tähän projektiin. Muista laihtuminen ei tapahdu hetkessä. Tämä on pitkäkestoinen projekti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysynpävaaaaan... kirjoitti:

Paljon laihdun jos syön päivässä 5 pientä ateriaa,juon vettä n. 1.5-2 L ja liikun päivässä n. 2h??Ylipainoa on reilusti ja tää uusivuosi on alkanu todella huonosti laihdutuksen kannalta ku mikään ei oo oikein onnistunu joten nyt päätin ottaa niskasta kiinni ja ruveta laihduttamaan jos vaikka saisin vähän vyötäröö pois reilu kuukauden aikana.

Kiitos neuvoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu