Rahoitusten markkinakorot ovat karkaamassa uusien autojen ostajilta käsistä.Diesel maksaa samat kuin bensa, jos verot lasketaan mukaan (25tkm asti).Nyt ei kannata enää ostaa uutta autoa, jos vanhalla pärjää.
KOROT karkaavat kä..
sistä
81182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Autoa ei kannata rahoituksella ostaa, mielummin ajaa halvemmalla, kunnes on varaa ostaa käteisellä sopiva ajopeli.
Itse ostan auton aina käteisellä. Säästän etukäteen. Nytkin säästän seuraavaa autoa varten. Siirrän kuukausittain 1000 € tililleni Kaupthingiin. Ne maksavat 5%:n koron. Tilillä on nyt 20 000 €. Joka kuukausi se kasvaa 60 €:lla. Vuodessa tulee yli 700 €. Jos auto maksaa vaikka 30 000 €, mun pitää säästää vain 28 500 €. Korot tuottavat loput.
Jos ostaisin auton rahoituksella, pitäisi maksaa joka kuukausi vähintään tuo 5% extraa. 30 000 €:n hintainen auto nousisikin 32 000 €:oon. Tuo 3500 € olisi pois kaikesta muuta elämisestä. Elättäisin vain rahoitusyhtiötä. Rahoituksessa ei ole mitään järkeä.
Korkeat korot ovat hyvä asia. Saisivat nousta vieläkin.
Nyt on menossa selkeä pankkien pudotuspeli joka tulee vielä saamaan lisää ikäviä piirteitä joka puolella maailmaa.. Euribor 12kk huitelee jo yli 5%...
Siksi en talleta samaan pankkiin yli 25 000 €. Tuo summa taataan yksityisasiakkaalle, jos pankki kaatuu.
Kun raja tulee täyteen, jatkan säästämistä toisessa pankissa. Seuraan kyllä tilannetta. Tähän menessä on ole nähnyt mitään riskiä, koska esim. Kaupthing on ollut kokoajan selvästi voitollinen.
Islantilaispankkien aloittaman kilpailun takia suomalaispankitkin ovat parantaneet tiliensä korkoja.
Jos pystyy 1000e/kk irroittamaan, niin mikäs siinä.
Usemmille tuo on kuitenkin mahdotonta.
Jos ei pysty säästämään 1000 €/kk etukäteen, niin pystyisi silti maksamaan 1000 € lainan lyhennystä 150 € korkoja kuukaudessa? En ymmärrä logiikkaa. Pitäähän se rahoituksellakin ostettu auto maksaa takaisin ja vielä korkojen kera.
Jos rahat ovat tiukilla, silloin ei todellakaan kannata haaskata niitä rahoitusmaksuihin.
Poitti ei ollut hankittavan auton hinta tai kuukausittainen säästösumma. Olkoon hinta 3000 € ja säästö 100 €/k. Tärkeään on, että säästää sen etukäteen. Tarvii säästää vain 2850 €. Korot tuottavat loput 150 €. Rahoituksella sama auto tulisi maksamaan 3200 €. Todennäköisesti enemmän, koska rahoituksen kiinteä kuukausikulut ovat usein luokkaa 5-7 €.
Mutta sitten on sellainenkin asia, että vaihtoauton arvo saattaa tippua korkokuluja enemmän oletettuna säästöaikana. Tällöin väliraha karkaa isommaksi. Tämä tietysti siis vain melko uuden vaihtoauton kohdalla - vanhemmissa arvot eivät tällä tavalla tipahtele.
Mutta periaatteessa auton ostaminen lainalla on hölmöä, ellei siihen ole pakottavaa syytä. Itsellä ei ole, mutta silti tekisi mieli tempaista 10000 euroa lainaa ja vaihtaa menopeli mukavammaksi.
ja olen ollut tyytyväinen ratkaisuuni.
Nyt kuitenkin loppui rahoituksella pelaaminen, kun korot karkasivat käsistä.Joren kanssa olen samaa mieltä, että auton arvon alenema on suurempi tekijä kuin korot(yleensä, jos ei lasketa 90-luvun helibor 20% korkoja;9).
Parhaimmillaan olen tehnyt sen, että olen ostanut uudehkon auton (4tkm aj.) toisesta liikkeestä 4000e halvemmalla kuin sen käypä arvo(toteutunut kauppa) ja sitten vein sen siihen merkkiliikkeeseen, josta oikeasti halusin ostaa auton. Korot olivat tuolloin 2%. En ole katunut rahoitusratkaisuakaan tuossakaan tilanteessa.
Ymmärrän kyllä tuon ylempänä olevan säästöjutunkin, olet oikeassa tuosta mitä kerrot korkotilanteesta ja käteisasioista. Itselläni ei ole vain varaa pitää käteistä tuollaisia määriä tilillä.
Mikä kenellekin sitten sattuu.Toimikaamme niin.