Katsokaas työttömät, ei asiat ole niinkuin te luulette, ei teillä ole hyvinvointia, vaan virastotätit jotka juoksuttavat teitä heillä on rahaa. Näin ne asiat on, ei niinkuin te luulette. Norttimies kertoo teille miten asiat on, mutta te ette tajua näitä juttuja.
Työttömät ei tajua
Nortti-mies
181541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
nimittäin vapaus!!
Vapaus = orjuus
tulossa. Minua ei pakkotyöllistetty, olen karenssissa ja lähden kohta peltotöihin ja mansikkamaan kunnostukseen.
Muistappa ilmoittaa verottajalle peltotöistä koska niistä pitää maksaa verot ja työnantaja maksut. Muuten voit saada sakkoa tai vankeutta.
Kotimaassa ollessa riittäisi haun uusinta 6kk:n välein puhelimitse.
En koe kovin orjuuttavana.
Sitäkään ei ei ole tarvinnut usein käyttää.
3kk:n työhakujaksot Espanjassa rytmittävät vuoden mukavasti.
Väliin vähintään kuukauden työ- ja palkkatodistus.
Muutaman säännöllisessä työssä käyvän tuttavani ilmeissä ja äänensävyissä olen ollut havaitsevani jopa kateutta.
itse kovin älyköltä hörinöinesi vaikuta; lienet ollut kaljoissa luodessasi kuolemattomat säkeesi...
Työvoimaneuvojan palkka om 1579,81 €/kk henkilökohtaiseen suoritukseen perustuva palkanosa 710.91, eli yhteensä 2290 eur/kk
Ihan hyvä palkka helpoista konttorihommista... tämä on siis ilman lisiä.
Se henkilökohtainen suoriutumisosa ei siis ole tuo vakio 710,91, vaan tosiaan vaihtelee suoriutumisen mukaan, eikä sitä välttämättä tule lainkaan. Sietäisi sitä jotain kipukorvausta saadakin, kun päivät pitkät kuuntelee työnvieroksujien haistatteluja, ja on duunin puolesta pakko määrätä asiallisia ihmisiä aktivoinnin nimissä johonkin leikkikoulutukseen. Ei nekään sitä duunia useimmat kutsumuksesta tee, vaan elättääkseen itsensä ja perheensä.
siis täh? mä oon pakosti ymmärtänyt ton viestin väärin, siis väittääkö joku että työkkärin työntekijällä, siis sillä joka päättää noista karensseista, työhön osoituksista, ynnä muista koulutus/työharjoittelu systeemeistä, on palkassa henkilökohtainen suoritelisä??? jos näin on, niin voisikohan joku ystävällisesti kertoa, että mitenköhän helvetissä kyseistä suoritetta mitataan, mitkä ovat sen kriteerit???
onhan tuo 2500 ihan hyvä palkka yksinkertaisesta toimistotyöstä
Mitä enemän pistät jengiä karenssiin, tms säästät yhteiskunnan varoja, sitä enemmän sulle tulee tuota suoriteliksaa - tavallaan siis provikkapalkka! Ei siis ihme, miksi niitä karensseja suorastaan tehtaillaan ihan järjestelmällisesti...
HETI KUN FIRMAT PISTÄÄ TYÖVÄKEÄ PIHALLE ,MEEHÄN SEURAAVAAN FIRMAN PORTILLE KYSYMÄÄN KUN TULEVAT VIIMEISTÄ PÄIVÄÄ TYÖSTÄ IHMISET. VAI TARKOITATKO KUN ITSE JOUDUT TYÖTTÖMÄKSI SULLA EI OLE TAJUA ENÄÄN, KUN EI OLE KUKA SANOO MILLON SAAT KUSI TAUON PITÄÄ.
ei virkalijoita kiinnosta muu kuin se että saavat itse palkkaa
Hyvä polta sitä norttia vaan valtio saa siitä hyvät verot ja sä hyvät keuhkot.
Jokainen kuolee johonkin....
niinpä niin..
ei kukaa juoksuta missää... kerran v. kun soittaa nii taas mennää v.eteenpäin....
aika monet pannaan työharjoitteluun