Miksi jotkut tekevät penkkiä apinaotteella??eikö se ole lähinnä turvallisuusriski,koska painothan lipsahtaa melko helposti syliin kun ei ole peukku varmistamassa. vai ottaako penkki apinaotteella jotenkin erilailla lihaksistoon?
apinaotteesta
mike1
4327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se on on vaan sellanen juttu, jota jotkut tykkää tehdä. Ei se mitenkään eri tavalla ota, mutta joidenkin mielestä se on ehkä tukevampi tai mukavampi ote.
Tosiasiassa itse en käytä apinaotetta, enkä suosittele sitä kenenkään käyttävän. Olen joskus kokeneen penkkipunnertajan nähnyt pudottavan päälle 150 kg loppuojennuksessa rinnalle. Se on melkoinen moukku kun se jysähtää.
http://www.youtube.com/watch?v=cSJCDcAKShA
henki poies kaula poikki
Idiootit käyttää sitä, kun ne kuvittelee, että ranne rasittuu vähemmän tuolla otteella.
Veikkaan että syy on siitä, että tykkäävät ottaa paljon painoa sille isolle peukalolihakselle, sehän demppaa mukavasti. Itse käytän hackissa (vai oliko se smithissä) kapeaa penkkiä tehdessä apinaotetta juuri siitä syystä