Mun ikenet on ikävästi vetäytyneet, kun aiemmin en tajunnut harjaavani liian lujaa hampaita... nyt on pahat tavat korjattu, mutta miten korjata ienvauriot? Oon kuullu että ienten vetäytyminen olisi peruuttamatonta, mutta eikö todellakaan ole mitään poppaskonstia??? Vaikka sitten vähän hintavampaakin?
Apua kaivataan! :(
Vetäytyneet ikenet
7
5411
Vastaukset
- MPee
Valitettavasti ikenien vetäytyminen on peruuttamatonta. Hyvin pientä korjaantumista saattaa tapahtua itsestään, mutta sitä ei voi mitenkään auttaa.
- Mina
ja kerran kun ne vetäytyy on vaurio korjaamaton,eli olkaapahan varovaiset hampahita harjatesa.Aika on ainua joka voi auttaa mutta tuskin paljon..ei mitään uuta auringon alla ollut tässä tekstissä mutta pitipä olla samaa mieltä!!!
- Näin minulla
Ienvetäytymien korjaaminen on mahdollista, tapahtuu leikkaamalla normaalissa paikallispuudutuksessa, asiantunteva erikoishammaslääkäri tekee. Pienemmät vetäytymät vain "ommellaan reunoista kiinni", suurempiin vetäytymiin tarvitaan siirtopala, esim. kitalaesta, joka liitetään vetäytymän keskelle. Itselläni on leikattu 3 vetäytymää, yksi iso ja kaksi pientä. Maksoi 5 vuotta sitten muutamia tuhansia markkoja, tämänpäivän hintoja en tiedä.
- Temppa
Vetäytymiä kun on niin olisi hyvä käydä suuhygienistillä esim. kerran vuodessa joka puhdistaa ikenen ja hampaan rajan.Hammaskiven kun poistaa ja samalla se laittaa fluorilakan niin ien vetäytyy tiiviisti kiinni hampaaseen taas..
Sinun kannattaisi käyttää tosi pehmeetä harjaa nyt..Esim extrasoftii ja harjata kevyesti..Itelläni on sähköhammasharja ja sitä ei saa painaa hampaaseen kuin kiinni vain ja sitten antaa sen kulkea.
lasteharjat ovat myös hammaslääkärin mukaan hyvä kun ne ovat pehmeitä..Esim itselläni on alle 6v harja heh..
sähköhammasharjaankin ehottoamsti extrasoft vaikka niitä on aika hankala saaha kun niitä on harvoissa paikoissa vaan!
Tsemppiä ja varovaista hammashoitoa!..
hyvää syksyä! - xgfdgr
oletko löytänyt paremman harjan
- Harjauksesta?
Mutta kun harjaus on jäänyt vähemmälle, kuitenkin yhden sivuhampaan kohdalta ien on vetäytynyt melkoisen paljon. Miksi?
- mnkjbhvg
lolkvjcgh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004373
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631703
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706