Jättäkää hyvät ihmiset dieselverot maksamatta! nyt kun polttoaineet samanhintaisia, ei perusteita dieselverolle liene?? on aika alkaa barrikadeille, tätä sairasta yhteiskuntaa vastaan joka riuduttaa ja tappaa oman maansa asukkaiden liikkumisen ja liiketoiminnan. hävettää elää tälläsessä itäblokin köyhälistö maassa. lähes kaikkialla euroopassa raha asiat ihmisillä paremmin..
Laiton dieselvero
ekamatti66
6861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen täysin samaa mieltä dieselverosta. Olis mukava kuulla poliitikkojen perustelut, miks dieselveroa pitää maksaa, vaikka diesel ja bensa ovat saman hintaisia. Seuraavissa vaaleissa taidan käydä äänestämässä pitkästä aikaa... nykymenolle pitää saada stoppi.
Siksi peritään käyttövoimaveroa eli entistä dieselveroa, kun dieselöljy on keveämmin verotettua kuin bensiini.
Jos dieselöljy sitten kuitenkin maksaa yhtä paljon kuin bensiini, niin se tarkoittaa sitä, että dieselöljyn veroton hinta on huomattavasti korkeampi kuin bensiinin.
Tälle verottomalle hinnalle Suomen poliitikot eivät voi mitään, mutta verotuloista poliitikkojen on kannettava huolta.
Suomen dieselautot saastuttavat enemmän kuin bensa-autot. Siksikin on ihan hyvä rajoittaa dieseleiden käyttöä.
Miksi dieselauton käytön pitäisi olla halvempaa kuin bensa-auton?
Miksi verotuksen pitäisi suosia dieselautoja? Nythän dieselpolttoaineen vero on pienempi kuin bensan.
lupasi pikkukataisen suulla poistaa dieselveron 2010 - äänestäjät seuraa tarkkana!
Niin siis luvattu on kulutusverojen ja muiden välillisten verojen korotuksia, joilla sitten rahoitetaan (erityisesti suurten) tulojen verotuksen alentaminen. Ei tähän mikään käyttövoimaveron poisto istu. Sehän olisi jotakin 200-300 miljoonaa takapakkia.
Näyttää kävän niin, että ruuan ja energian hintojen nousu syö kaikkien veronalennusten vaikutukset, ettei kukaan huomaakaan, jos veroa alennetaan. Eikä köyhempi kansa muutenkaan mitään tule tietämään alennuksista. Maksumiehiksi vaan.
Ei ole enää yksityiskäyttöisiä dieselautoja liikenteessä. Kaikki liikkuu joukkoliikennevälineillä pitkinpoikin Suomi-neitoa.