Sanat edelleen hukassa

Hänet haudattiin maanantaina,
menoin pienimuotoisin.
Kahvit juotiin niin kuin aina,
mutta mielin hiljaisin.
Joku kysyi muilta miksi
isäkatsoi lattiaa.
Ilmat tulleet on kylmemmiksi,
tekee talvi kai tuloaan.

kertosäe
Herra siunaa pieni enkeli
joka väsyi lentämään.
Herra ota hänet luokses lepäämään.
Kuinka jatkuu/alkaa?????
52309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ilmestyi 1982 levyllä Aamu saapuu kaupunkiin (Finngospel).

Kertosäe:

Herra siunaa pieni enkeli,
joka väsyi lentämään.
Hänet ota kotiin luokses lepäämään.
Viisitoista vuotta
hän jaksoi yrittää.
Ota Herra hänet luokses lepäämään.

Sanat & sävel Pekka Ruuska.

CD on Huuto.netissä myynnissä (ei minulla).

Äänestä
  • Kiitos paljon, nyt alkaa muistua itsellekin mieleen:)

    Äänestä


Hei,
Tässä on koko piisin sanat:

1. Hänet haudattiin maanantaina, menoin pienimuotoisin. Kahvin juotiin niinkuin aina, mutta mielin hiljaisin. Joku kysyi muilta miksi, ikä katsoi lattiaan, ilmat on tulleet kylmemmiksi, tekee talvi kai tuloaan.
Kerto: Herra, siunaa pieni enkeli, joka väsyi lentämään. Hänet ota kotiin luokses lepäämään. Viisitoista vuotta, hän jaksoi yrittää. Ota Herra hänet luokses lepämään.
2. Haukut sai hän opettajilta, he eivät nähneet verhon taa. Kyydin kotiin poliisilta, kotiin tyhjään odottamaan. Missä tahansa hän kulki, kultaiseksi muuttui tie. Takanaan hän portin sulki ja sanoi:"virrat minua vie."
Kerto: Herra siunaa pieni...
3.Hänet pilvilinnoistansa aina ulos revittiin. Ja koko pilvilinnan kansa, käskiöiksi vaihdettiin. Ja vähitelleen mullaksi maatui, kukkatarha toiveiden. Temppelistä pylväät kaatui, värit haihtuivat nuoruuden.
Kerto: Herra, siunaa pieni enkeli... 2x

Äänestä
  • ISÄ katsoi lattiaa. Missä tahansa hän kulki MUTKAISEKSI muuttui tie.

    Täytyy ymärtää laulun konteksti!

    Laulu on surullinen tosikertomus.

    Ei mulla muuta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


edelleen kaipaan vastausta kirjoitti:

Hänet haudattiin maanantaina,
menoin pienimuotoisin.
Kahvit juotiin niin kuin aina,
mutta mielin hiljaisin.
Joku kysyi muilta miksi
isäkatsoi lattiaa.
Ilmat tulleet on kylmemmiksi,
tekee talvi kai tuloaan.

kertosäe
Herra siunaa pieni enkeli
joka väsyi lentämään.
Herra ota hänet luokses lepäämään.
Kuinka jatkuu/alkaa?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu